REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Drugi przetarg na przebudowę dworca autobusowego w Kielcach

  • Autor: PAP
  • 30 maj 2018 15:25
Drugi przetarg na przebudowę dworca autobusowego w Kielcach
Dworzec autobusowy w Kielcach, fot. flickr

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach ogłosił drugi przetarg na przebudowę dworca autobusowego. Pierwszy został unieważniony, bo oferty dwukrotnie przewyższyły kwotę, jaką miasto przeznaczyło na inwestycję.

REKLAMA

W pierwszym przetargu na przebudowę kieleckiego dworca autobusowego wpłynęły dwie oferty. Droższa opiewała na kwotę blisko 86 milionów złotych. Druga była tańsza o siedem milionów, podczas gdy na inwestycję miasto przeznaczyło tylko 40 milionów złotych. W tej sytuacji prezydent Kielc podjął decyzję o unieważnieniu przetargu i ogłoszeniu nowego.

"Po dokładnym przyjrzeniu się projektowi uznaliśmy, że jest wiele rzeczy do poprawy. Dlatego, że to nie jest pałac i pewne technologiczne rzeczy, które będą miały wpływ na cenę, należy zmienić" - powiedział PAP na początku lutego prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Aby obniżyć koszty inwestycji miejscy urzędnicy zdecydowali się na wydłużenie czasu trwania inwestycji z 15 do 22 miesięcy. Grzegorz Witkowski w rozmowie z PAP zapewnił, że nie zmieni się funkcjonalność dworca i kształt bryły obiektu, a zmiany w projekcie dotyczą zastosowanych technologii oraz materiałów.

"Te wszystkie rozwiązania dotyczące obiektu, które za pierwszym razem były indywidualne, to teraz będą bardziej ustandaryzowane. Te z nich, które były projektowane tylko i wyłącznie na potrzeby dworca, będą teraz zastąpione rozwiązaniami katalogowymi. To też powinno zmniejszyć koszty realizacji inwestycji" - podkreślił Witkowski.

Po przebudowie w budynku dworca oprócz kas biletowych pojawią się ruchome schody, windy, poczekalnie, w tym jedna dla matki z dzieckiem, oraz punkty gastronomiczne. Przewidziano także powierzchnię na miejskie wystawy i multimedialną bibliotekę.

Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają do piątego lipca czas na składanie ofert.

Początkowo władze miasta liczyły, że już w marcu tego roku rozpoczną się pierwsze prace, a dworzec miał być oddany do użytku w połowie 2019 roku. Teraz ten termin został przesunięty na czerwiec 2020 roku. "Nie ukrywam, że to są nasze optymistyczne plany. Może się okazać, że będą jakieś odwołania, czy inne perturbacje, wtedy ten termin będzie musiał zostać wydłużony" - nie ukrywał Witkowski.

Do czasu zakończenia inwestycji pasażerowie korzystają z dworca tymczasowego, zlokalizowanego na Placu Niepodległości przed budynkiem dworca PKP. Rozpoczął on działalność 1 stycznia tego roku.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat. 1 kwietnia 2016 roku władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie