REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Drukarka 3D stworzy pomnik

  • Autor: PAP
  • 05 lut 2018 13:28
fot. shutterstock

Rzeźba Kazimiery Alberti, wykonana w technologii druku 3D, zasiądzie na jednej z ławek na Skwerze Poetów, przestrzeni kulturotwórczej w kampusie bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej – poinformowała rzecznik uczelni Małgorzata Skrzypek.

REKLAMA

"O patronie skweru, a tym samym postaci, która się na nim znajdzie, zadecydowali internauci w plebiscycie zorganizowanym przez Akademię oraz galerię handlową +Gemini+. Przez cały styczeń można było głosować na jednego z czterech poetów, którzy mieli związek z Bielskiem-Białą lub najbliższą okolicą. Oprócz zwyciężczyni byli to Stanisław Gola, Julian Przyboś i Mieczysław Stanclik" - podała Skrzypek.

Skwer powstał w ub.r. przed budynkiem rektoratu uczelni, która skupia działalność naukową i dydaktyczną na dziedzinach pozornie od siebie odległych: inżynierskich i humanistycznych. Zdaniem Małgorzaty Skrzypek, oba światy mogą jednak współpracować, kreując ciekawą rzeczywistość: postać poetki zostanie bowiem wykonana z materiałów polimerowych za pomocą drukarki 3D. Będzie to pierwszy tego typu pomnik w Polsce.

"Pomysłodawcy przedsięwzięcia są przekonani, że zarówno twórczość, jak i działalność Kazimiery Alberti staną się inspiracją dla wielu ciekawych wydarzeń o charakterze literackim i artystycznym, a te z kolei ożywią pamięć o tej nietuzinkowej kobiecie" - dodała Skrzypek.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby planowane jest na drugą połowę maja br.

Kazimiera Alberti urodziła się w 1898 r. w Bolechowie. Ukończyła Uniwersytet Jana Kazimierza w Lwowie. Jej mężem był legionista, prawnik, publicysta i tłumacz Stanisław Alberti, który został w 1940 r. zamordowany przez Sowietów wraz z tysiącami polskich oficerów.

Przed wojną małżeństwo mieszkało w Krakowie i Dąbrowie Tarnowskiej. W 1930 r. przeprowadzili się do Białej Krakowskiej (dziś wschodnia część Bielska-Białej), gdzie Stanisław Alberti został starostą. Kazimiera przyczyniła się do ożywienia życia kulturalnego w mieście, jak i położonym na zachodnim brzegu rzeki Białej Bielsku.

"Poza twórczością poetycką zajmowała się powieściopisarstwem i publicystyką. W Białej Krakowskiej zorganizowała salon literacki, którego bywalcami byli znani przedstawiciele świata literatury i sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Jednym z nich był Stanisław Ignacy Witkiewicz, autor portretu poetki" - powiedziała rzecznik bielskiej uczelni Małgorzata Skrzypek.

Alberti w czasie wojny wyjechała do Krakowa. Działała w ruchu oporu. Niemcy uwięzili ją w obozie Ravensbrueck. Po wojnie wyjechała do Włoch i zamieszkała w Bari. Zmarła w 1962 r.

Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 r. filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią wyższą w rejonie Bielska-Białej. Kształci się w niej ok. 6 tys. studentów

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie