REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Duża suma na naprawę zdewastowanego kirkutu w Bielsku-Białej

  • Autor: PAP
  • 10 sie 2021 09:56
Duża suma na naprawę zdewastowanego kirkutu w Bielsku-Białej
Ponad 65 tys. zł przyniosła dotąd prowadzona od niespełna półtora miesiąca publiczna zbiórka środków na naprawę nagrobków, zdewastowanych w czerwcu przez trójkę nastolatków na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej, fot. shutterstock

Ponad 65 tys. zł przyniosła dotąd prowadzona od niespełna półtora miesiąca publiczna zbiórka środków na naprawę nagrobków, zdewastowanych w czerwcu przez trójkę nastolatków na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Koszt prac na zabytkowym kirkucie szacowany jest na ok. 300 tys. zł.

REKLAMA

Do dewastacji cmentarza doszło 26 czerwca. Uszkodzonych zostało blisko 70 nagrobków - niektóre tablice zostały przewrócone, inne rozbite lub potłuczone. Policjanci szybko ustalili sprawców, którymi okazali się dwaj 12-latkowie i 13-latek. Przestępstwo zostało zakwalifikowane jako występek znieważania miejsca spoczynku zmarłych oraz uszkodzenia mienia. 9 września chłopcy staną przed sądem rodzinnym. Posiedzenie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami.

Dzień po dewastacji cmentarza, za zgodą bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, w internecie rozpoczęto zbiórkę na naprawę uszkodzonych nagrobków. Dotąd pieniądze przekazało 440 darczyńców, którzy łącznie wpłacili ponad 65,7 tys. zł. W poniedziałek Gmina Żydowska i organizatorzy kwesty oficjalnie podziękowali wszystkim wpłacającym.

"Głęboko wierzymy, że dar ten płynął z serca i potrzeby zachowania w należytym stanie spuścizny po byłych żydowskich mieszkańcach naszego miasta i okolic, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój gospodarczy, architektoniczny i kulturowy naszego regionu. Przekazane pieniądze pozwolą nam przywrócić godny wygląd nekropolii. Gdyby nie Darczyńcy, nie bylibyśmy w stanie zapewnić środków finansowych na naprawę zniszczonych macew. Jesteście Wielcy, rozsiewacie dobro i wzbudzacie nadzieję na lepszą przyszłość" - napisała w podziękowaniu przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra.

Organizator zbiórki Jakub Nowak ocenił, iż wsparcie ze strony ofiarodawców jest nieocenione. "Zakładając zbiórkę miałem nadzieję, że uda nam się zebrać chociaż 5 tys. zł. Na tę chwilę zebraliśmy ponad 65 tys. zł. Dodatkowo zgłosiły się również osoby, które rozpostarły opiekę na określonymi nagrobkami. Artyści wspierają nas swoją twórczością i zapowiedzieli koncerty. Z wielu stron płyną słowa wsparcia i ludzkiego ciepła" - poinformował Nowak, który przekazał już zebrane dotąd środki Gminie Żydowskiej.

"Chociaż kosztorys rzeczoznawcy, który otrzymaliśmy, opiewa na kwotę 300 tys. zł - to tylko aspekt fizyczny, z którym będziemy się mierzyć. Dla mnie cennym jest aspekt niematerialny. Duchem naszego miasta jest dobroć i braterstwo. Cieszy mnie ogromnie, że 26 czerwca nie został on uszkodzony; dziękuję" - dodał organizator internetowej zbiórki.

Zebrane środki pozwoliły na rozpoczęcie prac naprawczych na cmentarzu. Plany przewidują też rozwinięcie systemu monitoringu zabytkowego kirkutu - chodzi o kamery zarówno na cmentarzu, jak i przy murze od strony ulicy Konopnickiej. Po zakończeniu postępowania sądowego zarządca cmentarza będzie mógł wystąpić na drodze cywilnej z roszczeniami wobec rodziców sprawców dewastacji.

Po akcie wandalizmu bielska gmina żydowska otrzymała wiele wyrazów wsparcia i solidarności. Cmentarz odwiedzili m.in. przedstawiciele ambasady Izraela w Polsce, a w końcu czerwca na kirkucie wspólnie modlili się duchowni różnych wyzwań: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, biskup pomocniczy Diecezji Bielsko-Żywieckiej Piotr Greger oraz biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Adrian Korczago. Cmentarz odwiedzili też prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i jego zastępca Piotr Kucia.

Bielski cmentarz żydowski założony został na terenie Aleksandrowic, obecnej dzielnicy miasta, w oparciu o zezwolenie uzyskane w 1849 r. Następnie został powiększony ok. 1880 r. Wówczas wzniesiony został dom przedpogrzebowy. Na kirkucie spoczywa wielu wybitnych mieszkańców miasta, m.in. prof. Michael Berkowitz, sekretarz Teodora Herzla, twórcy syjonizmu, Salomon Pollak, honorowy obywatel miasta, a także Karol Korn, budowniczy wielu spośród najpiękniejszych budynków w mieście. To jedyna żydowska nekropolia w Polsce, na której pochowani zostali czterej muzułmanie - żołnierze, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pochodzą z XVI w., jednak pierwszy ślad osadnictwa pochodzi z połowy XVII w., kiedy to wymienia się Żyda, który pełnił funkcję poborcy myta i pańskiego arendarza. W przededniu II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła prawie 20 proc. liczącej 25 tys. ludności miasta. W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII w. W 1939 r. obywatelami miasta było blisko 4 tys. Żydów, czyli około 13 proc. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie