REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Dwa konsorcja chcą wybudować linię tramwajową na poznańskie Naramowice

  • Autor: PAP
  • 03 sie 2018 16:48
Dwa konsorcja chcą wybudować linię tramwajową na poznańskie Naramowice
fot. pixabay

Dwa konsorcja, które chcą zaprojektować i wybudować trasę tramwajową od pętli Wilczak do Naramowic oraz węzeł komunikacyjny Nowa Naramowicka, stanęły do przetargu ogłoszonego przez Poznańskie Inwestycje Miejskie. Obie oferty są jednak droższe niż zakładały władze Poznania.

REKLAMA

Biuro prasowe poznańskiego magistratu poinformowało w piątek, że do przetargu na budowę trasy tramwajowej na Naramowice zgłosiły się dwa konsorcja. Obecnie trwa analiza złożonych ofert.

"Realizację pierwszego etapu tej wyczekiwanej przez mieszkańców, najważniejszej inwestycji w północnej części Poznania, konsorcjum, w którego skład wchodzą firma Gülermak z Ankary oraz Mosty Łódź i Gülermak Sp. z o.o., wyceniło na prawie 380 mln zł. To ok. 15 proc. więcej niż na realizację inwestycji przewidział zamawiający. Droższa oferta, złożona przez konsorcjum spółek Torpol z Poznania i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z Zawiercia, opiewa na około 490 mln zł" - podał poznański magistrat.

Oba konsorcja zadeklarowały udzielenie 96-miesięcznej gwarancji i skrócenie terminu wykonania części tramwajowej o 3 miesiące.

"Inwestycja ma być prowadzona w formule +projektuj - buduj+ co oznacza, że wykonawca będzie zobowiązany do sporządzenia projektu budowlanego, projektów wykonawczych, dokumentacji powykonawczej oraz uzyskania wszelkich niezbędnych decyzji, zezwoleń i pozwoleń oraz do wykonania wszystkich robót budowlanych zgodnie z zakresem Planu Funkcjonalno-Użytkowego oraz wypełnienia wszelkich innych obowiązków w nim zawartych" - podkreślono w komunikacie.

Zgodnie z założeniami przetargowymi, roboty budowlane powinny zakończyć się do końca roku 2021, a uruchomienie tramwaju planowane jest na wiosnę 2022 roku. Trasa tramwajowa ma powstać w ciągu czterech lat; zbudowany lub przebudowany zostanie układ drogowy w rejonie ul. Naramowickiej, od skrzyżowania z ul. Słowiańską/Szelągowską/Wilczak do ul. Błażeja, a węzeł drogowy Nowa Naramowicka wraz z wiaduktem dla tramwajów zostanie wybudowany w rejonie skrzyżowania ul. Naramowickiej z ul. Lechicką (droga krajowa nr 92).

Biuro prasowe przypomniało, że przetarg na wykonawcę trasy tramwajowej z Wilczaka na Naramowic dotyczył jedynie pierwszego etapu tej inwestycji. W ramach drugiego etapu, tramwaj pojedzie od pętli Wilczak, przez ul. Szelągowską i Garbary do skrzyżowania z ul. Estkowskiego. W najbliższych dniach podpisana ma zostać umowa na opracowanie wielobranżowej koncepcji oraz Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla tego etapu z firmą SWECO Consulting. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie