REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Dwie dłonie w dwutonowym kamieniu. Beskidy upamiętniają reformację

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2017 15:09
Dwie dłonie w dwutonowym kamieniu. Beskidy upamiętniają reformację
Widok na Szczyrk

Kamienny monument przypominający o przypadającym w br. jubileuszu 500-leciu Reformacji odsłonili w niedzielę przy kościele w Szczyrku miejscowi luteranie. - Ma on przetrwać kolejnych 500 lat – powiedział inicjator jego ustawienia luterański ksiądz Jan Byrt.

REKLAMA

Monument to dwutonowy kamień. Wykute zostały na nim dwie dłonie, które symbolicznie przekazują sobie światłość bożą. Są też dwa zdania z Biblii. - Monument został ustawiony nieopodal kościoła, przy drodze ze Szczyrku do Wisły przez przełęcz Salmopolską. Zależało nam, by swobodny dostęp mieli do niego zarówno wierni i mieszkańcy, jak i turyści. Chcemy, aby nasi parafianie przekazywali swoim sąsiadom i turystom światłość oraz miłość Jezusa - powiedział ksiądz Jan Byrt.

Ks. Byrt przypomniał, że jest to już trzeci kamienny monument w okolicach Szczyrku, który powstał dzięki aktywności tamtejszych luteran. - Na Przełęczy Salmopolskiej w roku przystąpienia Polski do UE ustawione zostały tablice z dziesięcioma przykazaniami. Później na Kotarzu powstał ołtarz zbudowany z kamieni z każdego z państw Europy - dodał.

Odsłonięcie monumentu poprzedziło uroczyste nabożeństwo w szczyrkowskim kościele luterańskim. Ks. Byrt wręczył w jego trakcie pamiątkowe medale wybite przez parafię z okazji 500-lecia Reformacji. Honorowane są nim wybitne postacie życia społecznego i politycznego, kierujące się w życiu Ewangelią. Posiadają go m.in. papież Franciszek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także skoczkowie narciarscy Piotr Żyła i Maciej Kot. W niedzielę otrzymał go szef szczyrkowskiej policji Jerzy Bujok, lekarz z Wisły Rafał Więcek oraz parafianin ze Szczyrku Krzysztof Heller

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie