Dwie firmy chcą zrewitalizować amfiteatr w LipnikuPAP - 13-11-2019 11:56


Dwie firmy zainteresowane są zrewitalizowaniem zdewastowanego, leśnego amfiteatr w Lipniku, peryferyjnej dzielnicy Bielska-Białej – podało w środę Nadleśnictwo Bielsko. Oferty są wyższe niż kwota, która zamierzali wyasygnować na remont leśnicy i gmina Bielsko-Biała.

Nadleśnictwo Bielsko w opublikowanym w środę w biuletynie informacji publicznej zestawieniu ofert wskazało, że kwota, którą przeznaczono na inwestycję wynosi 1,57 mln zł. Firmy wyceniły dzieło na 2,29 mln zł oraz 2,59 mln zł.

W zamierzeniach leśników i samorządu w Lipniku ma powstać leśne miejsce wypoczynku. Zadanie obejmie m.in. przebudowę widowni i sceny amfiteatru wraz z budową na niej muszli. Powstać mają place w wiatami i droga dojazdowa z parkingiem. Całość dopełnią elementy małej architektury. Rewitalizacja ma się zakończyć do 30 października 2020 roku.

Według bielskiego magistratu, celem przedsięwzięcia jest przywrócenie mieszkańcom tradycyjnego miejsca spotkań społecznych i kulturalnych, którego historia sięga XIX w. Chodzi też o uatrakcyjnienie ruchu turystycznego w dzielnicy, która znajduje się bezpośrednio przy uczęszczanym niebieskim szlaku prowadzącym przez Przegibek na Magurkę Wilkowicką.

O zrewitalizowanie amfiteatru od dawna zabiegali mieszkańcy Lipnika. Starali się pozyskać fundusze m.in. z budżetu obywatelskiego. Było to niemożliwe, gdyż inwestycja przekraczała limity finansowe, a jednocześnie teren, na którym się znajduje, nie należy wyłącznie do gminy Bielsko-Biała, a m.in. także do Nadleśnictwa.

Latem br. samorząd Bielska-Białej i leśnicy porozumieli się w sprawie inwestycji. Gmina zgodziła się przekazać na ten cel ok. 1 mln zł, a nadleśnictwo ok. 500 tys. zł.