REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dwie oferty na rozbudowę siedziby Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2018 14:30
fot. Fotolia

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na rozbudowę budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem - poinformowała dyrekcja placówki. Obie oferty zawierają ceny wyższe od ok. 20 mln zł, które muzeum zamierzało przeznaczyć na tę inwestycję.

REKLAMA

Jak powiedział PAP dyrektor grunwaldzkiego muzeum Szymon Drej, na ogłoszony przez tę placówkę przetarg wpłynęły dwie oferty od lokalnych firm z woj. warmińsko-mazurskiego. "Są w tej chwili analizowane pod względem formalnym przez naszego prawnika" - dodał.

Według dyrektora obaj potencjalni wykonawcy zaoferowali kwoty wyższe niż zakładano przeznaczyć na tę inwestycję. "Będziemy oczywiście starali się szukać dodatkowych pieniędzy" - zapewnił Drej.

Od powodzenia tych starań będzie zależało, czy przetarg zakończy się wyborem wykonawcy i podpisaniem umowy.

Jest to drugi przetarg na rozbudowę, przebudowę i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wybrana w pierwszym przetargu firma miała zrealizować tę inwestycję za 19,4 mln zł. Ponieważ nie dotrzymywała harmonogramu prac, na początku września dyrekcja muzeum zdecydowała o odstąpieniu od umowy i zawiadomiła prokuraturę.

Jak informował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny, zostało wszczęte śledztwo w sprawie usiłowania wyłudzenia mienia znacznej wartości na szkodę muzeum. Prokuratura powierzyła je do prowadzenia wydziałowi do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Zgodnie z planami inwestycji, grunwaldzkie muzeum miałoby zyskać nowy budynek z ponad 1,7 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Obiekt o pow. ok. 3,5 tys. m kw. ma pomieścić też administrację, pracownie naukowe, bibliotekę, salę konferencyjną i magazyn muzealiów, a także salę pozwalającą rozgrywać turnieje i walki rycerskie. Dyrekcja placówki liczy, że nowa siedziba będzie gotowa do lipca 2020 r., czyli przed 610 rocznicą bitwy.

Rozbudowa siedziby muzeum ma umożliwić m.in. całoroczną działalność wystawienniczą. Przedsięwzięcie uzyskało 15 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozostałe środki ma dołożyć regionalny samorząd.

Obecna siedziba muzeum pod Wzgórzem Pomnikowym - z ok. 44 m kw. powierzchni wystawowej - powstała w 1960 r. Biura administracji mieszczą się natomiast w niewielkim domku we wsi Stębark.

Pola Grunwaldzkie zagospodarowano przed jubileuszem 600-lecia bitwy - za 25 mln zł zmodernizowano wówczas tzw. infrastrukturę turystyczną; odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe i ruiny kaplicy pobitewnej, wybudowano pola namiotowe z pawilonem socjalnym, amfiteatr, ścieżki dydaktyczne i parkingi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie