×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dwie oferty wpłynęły na konserwację baraku w byłym obozie Birkenau

  • Autor: PAP
  • 15 cze 2022 14:07
Dwie oferty wpłynęły na konserwację baraku w byłym obozie Birkenau
Dwie oferty wpłynęły na konserwację baraku w byłym obozie Birkenau, fot. shutterstock

Dwie oferty wpłynęły na przetarg, w którym Muzeum Auschwitz chce wyłonić wykonawcę konserwacji jednego z drewnianych baraków na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau - poinformowała w środę placówka.

REKLAMA

Barak znajduje się nieopodal historycznej bramy głównej; w części, w której więzieni byli mężczyźni.

Muzeum podało w środę, że skłonne jest przeznaczyć na realizację zadania 1,716 mln zł netto. Oferty opiewają na 2,1 i 2,16 mln zł brutto.

Wykonawca będzie miał za zadanie przeprowadzić kompleksowe prace konserwatorskie i roboty budowlane wraz z badaniami archeologicznymi oraz wykonaniem dokumentacji fotogrametrycznej. Umowa z nim zostanie zawarta na 19 miesięcy.

To drugie podejście muzeum do wyłonienia wykonawcy. Pierwszy przetarg zakończył się fiaskiem, gdyż jedyna złożona oferta przekraczała kwotę, którą przeznaczyła na ten cel placówka.

Barak znajduje się w części byłego obozu, w którym Niemcy więzili mężczyzn. Był to tzw. odcinek BIIa, gdzie dokonywano rejestracji więźniów, a także poddawani oni byli kwarantannie. Ta część została oddana do użytku w sierpniu 1943 r.

Przeznaczony do konserwacji barak został wykonany w konstrukcji drewnianej prefabrykowanej na rzucie prostokąta. Pełnił funkcję sanitarną. Mieściły się w nim umywalnie i ustępy.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie