REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dwór Artusa w Gdańsku czekają zmiany

  • Autor: PAP
  • 17 sty 2018 11:21
fot. pixabay.com

Znajdujący się w historycznym centrum Gdańska, obok Ratusza Głównomiejskiego i Fontanny Neptuna, gdański Dwór Artusa wzniesiono w latach 1348-1350. Właśnie rusza remont i przebudowa sieni Starego Domu Ławy stanowiącej wejście do gdańskiego Dworu Artusa.

REKLAMA

Jak poinformował Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Miasta Gdańska, która to placówka sprawuje pieczę nad Dworem Artusa, w czasie remontu przestrzeń w sieni zostanie nie tylko odnowiona, ale też na nawo zaaranżowana. Wyburzona zostanie część ścian oraz stropów, a we wnętrzu na nowo zostanie urządzona szatnia, recepcja, kasa i zaplecze sanitarne. Odsłonięta zostanie także, niewidoczna w tej chwili, antresola stanowiąca część sieni. We wnętrzu pojawią się również ekrany multimedialne oraz reprodukcje archiwalnych grafik przekazujące informacje o historii obiektu.

Jedną z istotniejszych części prac będzie też wymiana instalacji wodnej, sanitarnej, grzewczej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Instalacje te, wykonane w czasie odbudowy obiektu ze zniszczeń po II wojnie światowej, dziś są już nieefektywne. Nowy system klimatyzacyjny i grzewczy ma być zbudowany tak, by zapewniał jak najlepsze warunki zabytkom ulokowanym w Wielkiej Hali Dworu Artusa.

Prace we wnętrzach sieni Starego Domu Ławy potrwają do końca czerwca br. Aby umożliwić turystom zwiedzanie Dworu Artusa, Muzeum otworzy wejście do tego zabytku od strony ul. Chlebnickiej zlokalizowanej na tyłach obiektu. Jak zaznaczył Gierszewski, zwiedzający muszą się jednak liczyć z ograniczeniami w dostępie do wnętrza Dworu. Z pewnością w niektóre dni obiekt będzie też wyłączany ze zwiedzania. Bieżące informacje na ten temat mają być umieszczane na stronie internetowej placówki - www.mhmg.pl (od 1 lutego adres zmieni się na www.muzeumgdansk.pl).

Jak przypomniał Gierszewski, prace w sieni Starego Domu Ławy są częścią większego projektu pn. "Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku" (Drogą Królewską nazwany jest ciąg ul. Długiej i Długiego Targu). W ramach tego przedsięwzięcia wartego w sumie ponad 6 mln zł (ponad połowa pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020), przewidziano prace konserwacyjno-remontowe w Dworze Artusa oraz Ratuszu Głównego Miasta.

Prawie połowę kwoty wydano na prace konserwatorskie oraz modernizacyjne w usytuowanej w Ratuszu tzw. Galerii Palowej. To zadanie zakończyło się: Galeria zostanie udostępniona zwiedzającym w czwartek. Do końca kwietnia br. mają z kolei zakończyć się - realizowane także w ramach projektu, remonty przedproży Ratusza i Dworu Artusa.

Znajdujący się w historycznym centrum Gdańska, obok Ratusza Głównomiejskiego i Fontanny Neptuna, gdański Dwór Artusa wzniesiono w latach 1348-1350. Początkowo służył on za siedzibę bractwa skupiającego rycerzy pochodzących z bogatych niemieckich rodzin. Z czasem stał się miejscem spotkań gdańskich bractw kupieckich. Pełnił też rolę głównego salonu towarzyskiego miasta, w którym goszczono polskich królów, książąt, namiestników królewskich, przybyszów z całej Europy. Obok zabaw, biesiad, koncertów czy przedstawień teatralnych od XVI wieku w budynku odbywały się również posiedzenia sądowe.

W 1742 r. Dwór Artusa przekształcony został w giełdę zbożową. W XIX w. służył jako miejsce wielkich uroczystości, przyjmował monarchów, cesarzy, członków Zgromadzenia Hanzeatyckiego i towarzystw naukowych. Przed II wojną światową obiekt przekształcono w muzeum. W 1945 r. zabytek został poważnie zniszczony, w dużej części ocalała jednak ściana frontowa. Dzięki przeprowadzonej w 1943 roku ewakuacji zachowało się też część oryginalnego wyposażenia Dworu.

Wnętrze Dworu zdobią drewniane, ciągnące się wzdłuż dwóch przeciwległych ścian, ławy - symbol bractw, które niegdyś tu zasiadły. Nad ławami umieszczono wielkogabarytowe malowidła o tematyce nawiązującej do tradycji poszczególnych ław. Oryginały tych dzieł nie zachowały się - zastąpiono je symulakrami czyli fotograficznymi odtworzeniami obrazów. Wnętrze Dworu zdobią też m.in. wysoki na kilkanaście metrów Wielki Piec oraz zawieszone pod sufitem modele statków nawiązujące do portowej tradycji Gdańska.

Dwór Artusa jest obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Gdańska. W jego muzealnym wnętrzu podejmuje się też najwyższych przedstawicieli państw oraz wybitnych ludzi świata nauki i kultury. Odbywają się tu konferencje, koncerty i wystawy okolicznościowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie