×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dworzec Łódź Fabryczna z wyjątkowymi przeszkleniami

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 sty 2017 09:34
  • Aktualizacja: 10 sty 2017 09:46
Dworzec Łódź Fabryczna z wyjątkowymi przeszkleniami
fot. Saint – Gobain
Dworzec Łódź Fabryczna z wyjątkowymi przeszkleniami
Dworzec Łódź Fabryczna z wyjątkowymi przeszkleniami

Nowoczesny budynek Dworca Łódź Fabryczna to triumf innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych – to największy, najdroższy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Przeszklona powierzchnia dachu sprawia, że budynek jest jasny, przestronny i pełen naturalnego światła.

REKLAMA

Nowoczesna koncepcja urbanistyczno-architektoniczna oraz innowacyjne materiały budowlane, pozwoliły na stworzenie miejsca przyjaznego użytkownikom, o wyjątkowych walorach estetycznych. Poczucie niczym nieograniczonej przestrzeni, niesamowita gra światła w pogodny dzień, obserwacja nieba nocą zarówno przez dorosłych, jak i najmłodszych pasażerów – to świetna okazja, aby czekając na pociąg umilić sobie czas spoglądając w niebo poprzez przeszklony dach.

Naturalne światło, nawet pod ziemią

Dworzec kolejowy w Łodzi to pierwszy w Polsce kompleks o tak innowacyjnej konstrukcji.  Obiekt został zaprojektowany w ten sposób, by nawet do położonej najniżej kondygnacji (16,5 metra pod ziemią) docierały promienie słoneczne. Przeszklony dach składa się ze świetlików, do budowy których użyto szkła, które przepuszcza do pomieszczenia pożądaną ilość światła i zmniejsza ilość dostającej się przez szyby energii słonecznej, co wydatnie ogranicza nagrzewanie się pomieszczenia.

W budynku dworca znajdują się również setki metrów kwadratowych balustrad, wykonanych z hartowanego szkła, co zapewnia pasażerom poczucie nieograniczonej przestrzeni wewnątrz dworca.

Start w wielkim stylu

Uroczyste otwarcie Dworca Łódź Fabryczna nastąpiło 11 grudnia ubiegłego roku. Przebudowa, trwająca od 2011 roku pozwoli na odprawę 20-krotnie większej liczby pasażerów niż dotychczas (nawet 200 tysięcy osób dziennie). Codziennie przez stację przejeżdżać będzie ponad 100 pociągów! Budynek znajdujący się w sercu Nowego Centrum Łodzi, dzięki swojej nowoczesnej architekturze wzbogaca urbanistycznie miasto. Obiekt zbudowany został z uwzględnieniem najnowszych trendów w projektowaniu, z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i materiałów budowlanych – w tym szkła i produktów szklanych marki Saint-Gobain. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie