Dworzec PKP we Wrocławiu ze stacją ładowania aut elektrycznychPAP - 15-07-2019 14:16


Przy dworcu PKP Wrocław Główny uruchomiono w poniedziałek stację ładowania aut elektrycznych. To kolejny w kraju punkt ładowania udostępniony w ramach projektu realizowanego przez PKP S.A.. W sumie w tym roku ma powstać dziesięć takich stacji.

Od poniedziałku kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać z nowej stacji ładowania, która znajduje się przy dworcu Wrocław Główny. Stacja o mocy 22 kW jest wyposażona w dwa gniazda ładowania oraz w system zabezpieczeń. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a przyłącza wykonała spółka PKP Telkol. Miejsca postojowe, na których można zaparkować podczas ładowania, są pomalowane na zielono.

Wrocławska stacja jest ogólnodostępna; aby z niej skorzystać, nie trzeba się rejestrować ani posiadać specjalnej karty. W okresie promocyjnym, czyli do października, ładowanie jest darmowe.

"Zależy nam na sukcesywnym poszerzaniu wachlarza usług dostępnych na terenie dworców kolejowych i ulepszaniu oferty dla podróżnych. Ponadto, dzięki takim inicjatywom jak montaż kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych, polska kolej coraz częściej kojarzy się z ekologicznymi działaniami" - mówił podczas otwarcia wrocławskiej stacji członek zarządu PKP S.A. Mirosław Antonowicz.

Podkreślił, że tworzenie takich stacji przy dworcach kolejowych w całym kraju to element zgodny ze strategią odpowiedzialnego rozwoju, ogłoszoną przez premiera Mateusza Morawieckiego.

"Uruchamiana dziś stacja na kolejnym dworcu PKP to nowoczesne urządzenie, spełniające wszystkie wymogi techniczne i branżowe, co potwierdza niezależny certyfikat. Urządzenie naszej produkcji uzupełnia ofertę dworca o możliwość ładowania jednocześnie dwóch aut prądem przemiennym o mocy 22kW" - powiedział prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności sp. z o.o. Krzysztof Magierowski.

W listopadzie 2018 roku Grupa PKP zainstalowała stacje ładowania przy czterech dworcach: Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. W lipcu tego roku jest planowane uruchomienie trzech kolejnych stacji w Opolu i Bydgoszczy oraz przy dworcu Warszawa Wschodnia. Kolejne stacje powstaną w Trójmieście; łącznie w pierwszym etapie projektu ma powstać 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Docelowo ma ich być 19.