REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Dworzec w Kielcach zmieni swoje oblicze

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 lis 2017 09:53
fot. pixabay.com

Trwa Program Inwestycji Dworcowych, obejmujący niemal 200 obiektów na terenie całego kraju. Do tego przedsięwzięcia zakwalifikowany został również dworzec w Kielcach. Obiekt zostanie zmodernizowany do końca obecnej perspektywy unijnej.

REKLAMA

Program Inwestycji Dworcowych został zaplanowany na lata 2016-2023. To pierwsza tak duża inicjatywa, dzięki której unowocześnione zostaną dworce kolejowe w całym kraju. Na liście obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom z największych polskich miast, ale także bardzo wielu mniejszych miejscowości. Większość inwestycji zakłada gruntowną modernizację, ale PKP S.A. planuje także budowę zupełnie nowych dworców.

Spółka prowadzi już – na różnych etapach – procesy inwestycyjne dla pierwszych 164 dworców ujętych w Programie. Najwyższy priorytet mają dworce zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych rządowym Krajowym Programem Kolejowym. Dla PKP S.A. bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi samorządami, dzięki której modernizowane dworce mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu. 

– Program Inwestycji Dworcowych obejmuje dworce na terenie całego kraju. W obecnej perspektywie skupiamy się na wielu obiektach położonych w mniejszych miejscowościach. Ale pamiętamy również o dworcach w aglomeracjach i dużych miastach. Jednym z takich obiektów jest właśnie dworzec w Kielcach. Chcemy, aby ten obiekt spełniał standardy obsługi podróżnych na miarę XXI wieku – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

– Mówiąc żartobliwie – kielczanie oczekują od lat, żeby na dworcu "wreszcie przestało wiać". A poważnie – z wielką  nadzieją podchodzimy do Programu Inwestycji Dworcowych. Chcielibyśmy, aby budynek naszego dworca zmienił nie tylko swój wygląd, ale i funkcje, stając się częścią nowoczesnego Centrum Komunikacyjnego i wspaniałą wizytówką Kielc – mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Dzięki planowanej przez PKP S.A. inwestycji dworzec w Kielcach stanie się bardziej nowoczesny. W obiekcie wykonane zostaną nowa poczekalnia i toalety. Pojawi się także monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności.

Modernizacja dworca w Kielcach ma zostać zrealizowana do końca 2023 r. PKP S.A. planuje pozyskanie unijnego dofinansowania dla tej inwestycji. Jeszcze przed jej rozpoczęciem spółka zamierza przeprowadzić warsztaty kreatywne, podczas których każdy obecny będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat przyszłej przebudowy.

Zmiany przejdzie nie tylko budynek dworca. Inwestycję na stacji kolejowej planuje również zarządca infrastruktury. Dzięki modernizacji, planowanej na lata 2020-2022 stacja stanie się wygodniejsza i bardziej funkcjonalna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie