×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dworzec w Kuźnicy Białostockiej już po przebudowie

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 19 lip 2022 15:57
  • Aktualizacja: 19 lip 2022 15:58
Dworzec w Kuźnicy Białostockiej już po przebudowie
Dworzec Kuźnica Białostocka otwarty dla podróżnych, fot. mat. PKP SA

W środę 19 lipca oficjalnie otwarto dla podróżnych przebudowany dworzec w Kuźnicy Białostockiej. Budynek zyskał m.in. nową elewację, przestrzeń obsługi podróżnych, a także odnowione otoczenie.

REKLAMA

  • Zakończyła się przebudowa dworca Kuźnia Białostocka. 
  • Budynek po przebudowie ma nową elewację oraz wnętrza, wyposażony został w nowoczesne instalacje i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  • Na nowo zaaranżowano także skwer znajdujący się na północ od dworca.
  • Charakterystyczna pomarańczowo-szara elewacja, nowocześnie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa – to wszystko efekty zakończonej przebudowy dworca Kuźnica Białostocka. Dziś (19.07) został on otwarty dla podróżnych.
  • Projekt przebudowy dworca opracowało Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji AllPlan sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem z budżetu państwa trwała nieco ponad dwa lata. W tym czasie wygląd zmieniła elewacja dworca. Wykonano ją z płyt systemowych w kolorach melanżowo-szarym oraz pomarańczowym, co nadało obiektowi charakterystycznego wyglądu. W szarej kolorystyce utrzymano również nowe okna i drzwi. Nowym akcentem są podświetlane napisy z nazwą dworca oraz iluminacja podkreślająca jego bryłę w nocy.

Dworzec Kuźnica Białostocka otwarty dla podróżnych, fot. mat. PKP SA
Dworzec Kuźnica Białostocka otwarty dla podróżnych, fot. mat. PKP SA

Zmiany we wnętrzach dworca

Wiele zmian zaszło wewnątrz budynku. Nowocześnie urządzono strefę obsługi podróżnych, która znajduje się na parterze budynku. Na ścianach i charakterystycznych kolumnach dominują melanżowe szarości przypominające wyglądem beton architektoniczny, przełamane bielą posadzki oraz sufitu. W klimatyzowanym holu-poczekalni podróżni znajdą ławki, tzw. przysiadki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylator oraz zegar.

Dworzec wyposażono również w nowy system informacji głosowej, dzięki czemu komunikaty są lepiej słyszalne. W sąsiedztwie holu zlokalizowano toalety dla podróżnych oraz pomieszczenie dla kasy biletowej. Pozostałą przestrzeń na dworcu zajmują biura Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej oraz PKP CARGO.

– Kuźnica Białostocka to drugi dworzec w województwie podlaskim otwarty w tym roku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Choć znajduje się on w niewielkiej miejscowości, to jest to obiekt niezwykle ważny, bo położony tuż przy naszej wschodniej granicy. Po modernizacji jest na nim zapewniony komfort nie tylko podróżnym korzystającym z kolei, ale również służbom, które mają w nim siedzibę – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Nowy dworzec bezpieczny i dostępny

Dworzec po przebudowie jest w pełni przystosowany dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano bariery architektoniczne oraz wdrożono ułatwiające korzystanie z dworca rozwiązania techniczne, takie jak m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz drzwi automatyczne prowadzące do holu dworca.

Dzięki inwestycji zwiększył się również poziom bezpieczeństwa w budynku i w jego bezpośrednim otoczeniu. Było to możliwe po zamontowaniu nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych. Podczas inwestycji wdrożono również rozwiązania przyjazne środowisku. Przeprowadzono kompleksową termomodernizację budynku, ocieplając go oraz wymieniając ślusarkę okienną i drzwiową na nową.

Nad wejściami do holu pojawiły się kurtyny powietrzne ograniczające, w szczególności w zimie, wychładzanie strefy obsługi podróżnych. Warto wspomnieć również o systemie inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System), który steruje urządzeniami i instalacjami na dworcu, dbając jednocześnie o optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej.
Sporo zmian czeka na podróżnych również przed budynkiem. Wymieniono nawierzchnię parkingu oraz chodników.

Na nowo zaaranżowano skwer znajdujący się na północ od dworca, gdzie stworzono przestrzeń rekreacyjną z alejkami spacerowymi, ławkami oraz zielenią.

Koszt prac budowlanych związanych z przebudowa dworca Kuźnica Białostocka to nieco ponad 22 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą prac budowlanych była firma Merx Sp. z o.o. z Warszawy, a projekt przebudowy dworca opracowało Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji AllPlan sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie