REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Dworzec w Pruszkowie zyska nowe oblicze

  • Autor: Propertydesign.pl / PKP
  • 27 paź 2017 12:06
Dworzec w Pruszkowie zyska nowe oblicze
Pruszków - przykład zmodernizowanego dworca fot. mat. prasowe
Dworzec w Pruszkowie zyska nowe oblicze
Dworzec w Pruszkowie zyska nowe oblicze

Dworzec w Pruszkowie odzyska dawną świetność. Niebawem zakończy się postępowanie na wybór wykonawcy robót budowlanych. Zakończenie modernizacji planowane jest na koniec 2018 r.

REKLAMA

Realizowany obecnie Program Inwestycji Dworcowych, w ramach którego zmodernizowanych i wybudowanych zostanie łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju, to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Prace budowalne na części z nich już się rozpoczęły. – Dworce kolejowe modernizowane są w sposób kompleksowy – prace obejmują nie tylko wnętrza budynków, ale także ich otoczenie. Coraz częściej dworce pełnią też, obok funkcji podstawowych, kolejowych, także funkcje społeczne, stając się miejscami otwartymi na lokalne społeczności i ich potrzeby – podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel.

Wśród dworców, które dzięki planowanej modernizacji zyskają zupełnie nowe oblicze znalazł się dworzec w Pruszkowie. Obiekt ten zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W budynku zaplanowano m.in. montaż windy. Odnowione zostanie wnętrze obiektu. Na parterze znajdą się kasy, poczekalnia, toalety oraz lokale komercyjne. Piętro w całości zostanie zagospodarowane na potrzeby Miasta Pruszkowa. Znajdzie się tam siedziba Książnicy im. Henryka Sienkiewicza – biblioteki i czytelni multimedialnej. Budynek będzie klimatyzowany, wyposażony w nowy węzeł cieplny i urządzenia elektrycznego zasilania awaryjnego oraz system monitoringu. Na dworcu będzie także ochrona.

Niebawem zakończy się postępowanie na wybór wykonawcy robót budowlanych. Zakończenie modernizacji planowane jest na koniec 2018 r. Z uwagi na zabytkowy charakter dworca prace inwestycyjne prowadzone będą przy ścisłej współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Koszt modernizacji wyniesie 9,7 mln zł netto i zostanie sfinansowany przez PKP S.A. przy udziale środków z budżetu państwa. Przebudowa pruszkowskiego dworca realizowana jest równolegle z modernizacją podmiejskiej linii kolejowej Warszawa – Grodzisk Mazowiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie