REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Działdowo do rewitalizacji

  • Autor: PAP
  • 10 sty 2018 15:12
fot. shutterstock

W Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) ruszyły badania archeologiczne, które mają pomóc m.in. w odnalezieniu pozostałości średniowiecznych bram i murów miejskich. Wykonanie tych prac jest konieczne, aby rozpocząć rewitalizację starego miasta.

REKLAMA

Jak powiedział PAP burmistrz Grzegorz Mrowiński, będą to jedne z największych badań archeologicznych w dziejach Działdowa. Podczas zaplanowanych do kwietnia prac zostanie wykonanych 20 wykopów sondażowych na terenie starego miasta.

Wyjaśnił, że prace mają pokazać, czy pod współczesną powierzchnią gruntu znajdują się tzw. nawarstwienia kulturowe, czyli relikty przeszłości posiadające wartości historyczne i naukowe. "Myślę, że te badania naprawdę mogą wnieść wiele nowego do wiedzy o historii naszego miasta" - powiedział burmistrz.

Pierwsze dwa wykopy wykonywane są na pl. Mickiewicza. Jeden zlokalizowany jest w parku, przed wejściem do muzeum, gdzie istniała kiedyś kordegarda (wojskowa wartownia). Trwają też prace na parkingu, gdzie odkryto warstwy historycznego bruku i fundamenty najstarszego miejskiego browaru. Natrafiono również na elementy drewnianej kanalizacji, zabytkowe monety i elementy ceramiki.

W następnej kolejności archeolodzy mają ustalić przebieg murów obronnych miasta w czasach średniowiecza i odszukać pozostałości czterech bram miejskich - Polskiej, Niemieckiej, Końskiej i Kratowej. Zostanie też przebadana część terenu dawnego cmentarza przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św.

Przeprowadzenie badań archeologicznych zalecił warmińsko-mazurski konserwator zabytków w związku z planowaną przez władze Działdowa rewitalizacją starego miasta. Władze chcą przywrócić historyczny wygląd rynku z początku XX wieku i stworzyć tam atrakcyjne miejsca odpoczynku i integracji mieszkańców.

Samorząd liczy, że zdobędzie na ten cel blisko 2 mln zł unijnego dofinansowania. Działdowo jest jednym z pięciu miast, które ma otrzymać takie środki, jeśli pojawią się oszczędności w Ponadlokalnym Programie Rewitalizacji Sieci Miast CittaSlow.

CittaSlow to międzynarodowe stowarzyszenie miast dobrego i harmonijnego życia. Skupia miasteczka, które chcą stanowić alternatywę wobec powszechnej globalizacji i wielkomiejskiego pośpiechu. Mają przyciągać turystów swoim urokiem, zabytkami, nieśpiesznym tempem życia oraz regionalną kuchnią.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie