×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dzień dobry. Tu pszczoła, mieszkam na dachu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 17 sie 2018 12:25
Dzień dobry. Tu pszczoła, mieszkam na dachu
fot. mat. pras.

Po warszawskim niebie lata około miliona pszczół, które na co dzień mieszkają w ulach znajdujących się w kilkunastu lokalizacjach w mieście, zarówno na dachach budynków komercyjnych, jak i użyteczności publicznej. Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przygotowała raport pt.: „Dzień dobry. Tu pszczoła. Mieszkam na dachu.”, w którym przybliża temat uli znajdujących się na warszawskich obiektach usługowych i użyteczności publicznej. Dane do publikacji dostarczyły m.in. Grupa Capital Park, firma Immofinanz oraz Skanska.

REKLAMA

Te niezwykle pracowite owady już na stałe zadomowiły się w naszym mieście i dzięki zapylaniu roślin owadopylnych, lepiej niż niejeden ogrodnik dbają o miejską florę. Oprócz samego zapylania, pszczoły miodne wytwarzają także miód (korzystnie wpływa na pracę serca i wątroby, ma właściwości detoksykujące, a stosowany podczas przeziębienia działa jak naturalny antybiotyk, zbija gorączkę oraz wzmacnia naszą odporność), pyłek pszczeli (zawiera cenne aminokwasy, enzymy oraz witaminy z grupy B, C, D, K, a także acetylocholinę), wosk pszczeli (znajduje zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, skóry, chorób serca i in.), propolis (inaczej kit pszczeli, ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, odkażające oraz wzmacniające) oraz mleczko pszczele (posiada właściwości bakteriostatyczne, regulujące pracę układu immunologicznego, a także regenerujące), uważane za produkty o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych.

- Warszawski rynek biurowy oferuje najemcom ponad 5,41 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.(…) Wraz z rosnącą w ostatnich latach konkurencją deweloperzy zaczęli przykładać coraz więcej uwagi do zrównoważonych rozwiązań ekologicznych mających na celu poprawę jakości pracy użytkowników budynków biurowych – mówi Jan Szulborski, konsultant w Doradztwa i Badań Rynkowych, Cushman & Wakefield, autor raportu.

- Chęć powrotu do korzeni, życia bliżej natury to tendencja, którą w zachowaniach konsumenckich Polaków obserwujemy od co najmniej 10 lat. W tym czasie ten trend znacznie się rozwinął i zyskał na sile – wyjaśnia antropolog Agnieszka Warzybok, decode, ekspert PTBRiO. - Niemal w każdym większym mieście w Polsce możemy już znaleźć inicjatywy dotyczące pszczół. (...) Miasta, bowiem, są bardzo dobrym miejscem dla pszczół – brak pestycydów, wyższa temperatura, dostęp do terenów zielonych z urozmaiconą florą. Owady te odwdzięczają się pozytywnym wpływem na rozwój zieleni. Nic więc dziwnego, że tak chętnie przyjmowane są w miastach – dodaje Agnieszka Warzybok.

- Proces włączania pszczół w nasze życie nie jest łatwy. Najtrudniej jest przełamać istniejące stereotypy na temat tych przemiłych owadów. Największą obawą jest lęk przed użądleniem. (…) Ich życie toczy się w zupełnej symbiozie z budynkiem, najemcami i serwisami. Dzięki rozmowom o pszczołach wokół budynku wśród ludzi powoli pojawia się świadomość na temat pszczół oraz naszej wspólnej egzystencji – powiedział Grzegorz Rybicki, Property Manager, Asset Services EMEA, Cushman & Wakefield.

- Miód pochodzący z pasiek jest w pełni zdrowy i pełnowartościowy, a niektóre z jego parametrów są nawet lepsze od wielu miodów pochodzących z obszarów wiejskich – to potwierdzają niezależne badania Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach – stwierdza Katarzyna Czubak, Marketing & PR Manager, Grupa Capital Park.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie