27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji przypominamy pięć placówek teatralnych, które niebawem rozpoczną działalność, są w trakcie budowy lub ich budowa ma niebawem wystartować.
Zaczynamy od już gotowego teatru, który na dniach rozpoczyna działalność. Od 2 kwietnia łódzki Teatr Pinokio gra w nowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 75/77 w Łodzi, czyli w odnowionej Fabryce Wigencja.
Odnowa fabryki Wigencja (Sienkiewicza 75/77) to jedna z największych, a jednocześnie najbardziej efektownych modernizacji zrealizowanych w ramach trwającego od kilku lat programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi.
Gruntowna restauracja budynków przy ul. Sienkiewicza 75/77, które odbudowano od fundamentów, kosztowała 42 mln zł. Powstało tu kreatywne miejsce dla najmłodszych. Przede wszystkim przeniesiono znany łódzki teatr dla dzieci Pinokio. Duża kubatura wnętrz pozwoliła na utworzenie dwóch profesjonalnie wyposażonych scen dla 150 oraz 52 widzów.
Poza tym zmieściły się też: pracownie twórcze, studio nagrań, profesjonalne sale warsztatowe, biblioteka i przestrzeń na restaurację rodzinną.
Na wykończeniu jest rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie, która ruszyła w kwietniu 2020 roku. Obecnie trwają prace wykończeniowe.
Projekt architektoniczny rozbudowy Teatru Polskiego powstał na deskach Atelier Loegler. Pracownia została wybrana w drodze konkursu. W ramach rozbudowy powstaje zupełnie nowa część kompleksu teatralnego.
W przebudowanym Teatrze Polskim znajdzie się scena główna na 569 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 549 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty i pomieszczenia służbowe. Zostanie także zagospodarowany teren wokół teatru.
Pierwsze spektakle w odmienionym Teatrze Polskim w Szczecinie zaplanowano na 2023 r.
Obecnie toczy się przetarg dotyczący budowy nowej siedziby teatru TR Warszawa. Generalny wykonawca zostanie wyłoniony spośród czterech firm dopuszczonych do udziału w postępowaniu.
Zaprojektowany przez architektów z Thomas Phifer and Partners, z polskiej pracowni APA Wojciechowski sp. z o. o. oraz Buro Happold sp. z o. o. budynek teatru jest nowoczesny i wyposażony w wiele unikatowych rozwiązań technicznych. Ponieważ wymagały one konsultacji z potencjalnymi wykonawcami, zdecydowano o zastosowaniu takiego trybu zamówienia publicznego.
Wyłoniony w przetargu generalny wykonawca wybuduje budynek teatru o całkowitej powierzchni ponad 15.000 m.kw. Budowa finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy.
Termin składania ofert upływa 3 kwietnia 2023 roku, a generalnego wykonawcę poznamy najpóźniej w trzecim kwartale 2023 roku.
W Poznaniu powstanie najnowocześniejszy obiekt teatralny w Polsce. Teatr Muzyczyny w Poznaniu zbudowany według koncepcji Atelier Loegler Architekci z Krakowa ma stać się wizytówką miasta.
Główną widownię zaprojektowano na 1200 miejsc, co sprawia, że będzie to największy teatr muzyczny w Polsce. W budynku znajdzie się także sala kameralna na około 300 miejsc, dodatkowa przestrzeń dla 150-200 osób oraz restauracja i sala bankietowa.
Cały obiekt ma być nowoczesny, funkcjonalny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zasilany zieloną energią. Sąsiadujący z teatrem nowoczesny Park Wody i Muzyki, który powstanie we współpracy ze spółką Aquanet, będzie nawadniany deszczówką z dachu budynku.
Budowa powinna się rozpocząć jesienią 2023 roku, a zakończyć trzy lata później.
W listopadzie 2024 roku mieszkańcy dzielnicy Ruczaj w Krakowie będą najprawdopodobniej korzystać już z Centrum Kultury Ruczaj.
Podstawową funkcją Centrum będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim.
Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki