×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dziś Światowy Dzień Pszczoły. Na poznańskim dworcu rozdawane są nasiona, by tworzyć łąki kwietne

  • Autor: PAP
  • 20 maj 2022 13:06
Dziś Światowy Dzień Pszczoły. Na poznańskim dworcu rozdawane są nasiona, by tworzyć łąki kwietne
Dziś Światowy Dzień Pszczoły, fot. PTWP / AL

Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja. Z tej okazji na poznańskim dworcu rozdawane są nasiona do stworzenia łąki kwietnej. „Najprostszym sposobem, by odwdzięczyć się pszczołom za bogactwa, które od nich otrzymujemy, jest ugoszczenie ich w naszym ogrodzie” – podkreślił rzecznik RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

REKLAMA

  • Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja.
  • Inicjatywa ta ma przypominać i podkreślać znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracać uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.
  • Z okazji Światowego Dnia Pszczół w piątek na dworcu głównym PKP w Poznaniu rozdawane są nasiona, które mają posłużyć do stworzenia łąki kwietnej.

Rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak przypomniał, że pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m.in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. "Prawdziwy armagedon przeżywają jednak właśnie w XXI wieku" - wskazał.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół w piątek na dworcu głównym PKP w Poznaniu rozdawane są nasiona, które mają posłużyć do stworzenia łąki kwietnej. Akcja realizowana jest wspólnie przez Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu.

"Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie" - podkreślił rzecznik prasowy RDLP.

Maćkowiak powiedział PAP w piątek, że akcja od samego rana cieszy się dużym zainteresowanie. Jak wskazał, "mamy przygotowanych 1200 paczuszek z nasionami. Jedna paczuszka to 10 gram nasion i ona wystarcza na wysianie ok. 2 m kw. łąki kwietnej" - mówił.

Dodał, że w paczuszkach rozdawanych mieszkańcom i podróżnym na dworcu znajduje się mieszanka roślin jednorocznych i wieloletnich, w tym maki, chabry, koniczyna, słonecznik. Jak wskazał Maćkowiak, właśnie taka mieszanka najlepiej służy pszczołom.

Dariusz Kaszyński z Wydziału Promocji i Marketingu Kolei Wielkopolskich podkreślił, że "Koleje Wielkopolskie jako duży przewoźnik kolejowy od wielu lat angażuje się w działania o charakterze proekologicznym, jednocześnie zachęca do wyboru ekologicznych środków transportu, w tym do podróżowania pociągami".

"Jesteśmy w pełni świadomi jak ważne, jest budowanie świadomości na temat ochrony pszczół dlatego już drugi rok z rzędu inicjujemy wspólnie z naszymi Partnerami działania na rzecz ochrony tych owadów. Dlatego też oprócz wydawania nasion łąk kwietnych w naszych pojazdach informujemy pasażerów w każdym wieku o akcjach na rzecz poprawy jakości naszego środowiska, ochrony roślin i zwierząt" - dodał.

Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu zaznaczyła natomiast, że w piątek z okazji Światowego Dnia Pszczół "w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można spotkać przepiękną pluszową pszczołę, która będzie rozdawała specjalnie przygotowane nasiona oraz zakładki do książek z +pszczelim niezbędnikiem+".

Organizatorzy akcji przypomnieli, że ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły; rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu.

"Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 proc. czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki, jak i wiele innych owoców i warzyw" - podano.

Wskazano również, że pszczoły zapylają też rośliny użytkowane do innych celów - ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych.

"Jedną z nich jest np. bawełna - a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem" - podkreślono.

Aby pomóc pszczołom można m.in. zasiać własną łąkę kwietną, zbudować i postawić domek dla owadów, zasadzić rośliny pyłkodajne i miododajne, czy choćby pozostawić fragmenty nieskoszonego trawnika

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie