REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Echo Investment zakłada łąki kwietne w polskich miastach

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 lis 2021 10:00
Echo Investment zakłada łąki kwietne w polskich miastach
Łąka w mieście przy drodze, fot. mat. pras. Echo Investment
Echo Investment zakłada łąki kwietne w polskich miastach
Echo Investment zakłada łąki kwietne w polskich miastach
Echo Investment zakłada łąki kwietne w polskich miastach
Echo Investment zakłada łąki kwietne w polskich miastach

Echo Investment we współpracy z Fundacją Łąka ruszył z programem, w ramach którego powstawać będą łąki kwietne. Najpierw w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.

REKLAMA

  • Ekologiczne, barwne, antysmogowe i bioróżnorodne – takie będą łąki kwietne, które powstaną w ramach programu Echo-Łąka.
  • Program to wspólna akcja dewelopera Echo Investment i Fundacji Łąka, specjalizującej się w zakładaniu i pielęgnacji miejskich łąk kwietnych.
  • Już tej jesieni w ramach programu powstaną cztery łąki w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.

Ambicją Echo Investment jest nie tylko budowanie nowoczesnych inwestycji, które stają się miejscami do mieszkania, pracy, spędzania czasu czy zakupów, ale również kreowania dobrej przestrzeni miejskiej. W dobrej przestrzeni w mieście nie może zabraknąć zieleni.

– Ze względu na dużą liczbę projektów, mamy znaczący wpływ na rozwój i funkcjonowanie największych miast w Polsce. Dlatego postanowiliśmy uruchomić program społeczny, polegający na zakładaniu miejskich łąk kwietnych, które pozytywnie wpływają na miejski mikroklimat, bioróżnorodność i ograniczają smog. Pierwsze cztery łąki powstaną jeszcze w tym roku, tak by już wiosną mogły cieszyć mieszkańców. Chcemy rozwijać program w najbliższych latach we współpracy z Fundacją Łąka, by nasz wkład w poprawę klimatu naszych miast był zauważalny – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Pierwsze łąki powstają w Warszawie przy ul. Towarowej, w Łodzi obok zrównoważonego osiedla Zenit oraz w Poznaniu, w okolicy planowanej inwestycji przy ul. Opieńskiego. Cztery pierwsze łąki będą wieloletnie, zajmą łącznie około 4 tys. mkw. i znajdą się na terenach zarządzanych przez miejskie instytucje, które udostępniły tereny dla programu Echo-Łąki na kilka najbliższych lat.

– Łąka to miejsce pełne życia, na jednej można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka kwietna w mieście pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane. W przeciwieństwie do trawników, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywny pyłek i nektar. Dają też przestrzeń do życia i rozmnażania się, a zimą gwarantują schronienie. Rośliny łąk kwietnych pomagają magazynować wodę dzięki długim i rozgałęzionym korzeniom, które sięgają w głąb ziemi o wiele dalej niż korzenie traw i uodparniają łąki na suszę, a miasta na podtopienia. Szczególnie przydatną właściwością łąk kwietnych jest zdolność wyłapywania z powietrza pyłów zawieszonych - ich wydajność jest porównywalna z drzewami i znacznie wyższa niż w przypadku traw – mówi Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.

Fundacja Łąka to organizacja ekologiczna, której celem jest wspieranie różnorodności biologicznej w miastach za pomocą wprowadzania do ich przestrzeni łąk kwietnych. Działa od 2014 r. i jako pierwsza zakładała miejskie łąki kwietne na dużą skalę, współpracując z m.in. Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Białymstokiem i Metropolią Górnośląsko-Zagłębiowską. Obecnie zakłada łąki kwietne, prowadzi eksperckie doradztwo związane z ich zakładaniem, edukację przyrodniczą dzieci i dorosłych, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i badania nad ekosystemowymi właściwościami łąk kwietnych.

Idea współtworzenia dobrych miast jest jednym z najważniejszych obszarów działań z zakresu zrównoważonego rozwoju Echo Investment. W tym roku firma opublikowała swój pierwszy „Raport zrównoważonego rozwoju”, który opisuje cele, sposób zarządzania i podejmowane inicjatywy z obszaru ESG. Przedstawia on podejście do dewelopera do tworzenia „destinations”, tj. projektów wielofunkcyjnych, które szanują historię miejsca i powstają zgodnie z najnowszymi światowymi trendami w urbanistyce, jak ekologia, ekonomia współdzielenia, promowanie transportu publicznego oraz komunikacji pieszej i rowerowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie