REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ecru i konserwator zabytków, czyli sposoby na piwne ogródki

  • Autor: portalsamorzadowy.pl / Mariusz Gadomski
  • 12 cze 2018 11:13
W Rybniku określono dopuszczalną średnicę parasoli ogrodowych, ich wysokość, a nawet kolor (fot.rybnik.eu)

Piękno zabytkowych zakątków miast potrafią skutecznie zeszpecić piwne ogródki. Od jaskrawych kolorów parasoli przy stolikach oraz reklam zasłaniających wejście do lokalu można dostać oczopląsu. Tak być nie powinno. Ale co zrobić, by nie było?

REKLAMA

Ogródki piwne nie tylko szpecą choćby krzykliwą barwą parasoli, ale i zasłaniają to, co jest wokół nich. Plastikowe stoliki i krzesła również nie mają wiele wspólnego z estetyką. Do tego tarasują chodniki i narażają przechodniów na wypadek.

W Rybniku ten problem znają bardzo dobrze. Dwa lata temu szpecące ogródki zaczęły znikać z centrum miasta. W 2016 r. prezydent miasta Piotr Kuczera wydał zarządzenie, zawierające szereg wytycznych dla właścicieli lokali gastronomicznych, usytuowanych na deptaku i na Rynku. Mowa tam  między innymi o jednolitej jasnej barwie parasoli w ogródkach piwnych. Określono dopuszczalną średnicę parasoli ogrodowych  - 3,5 m na deptaku, 4 m na Rynku, wysokość i wymiary podestów. Ogródki, znajdujące się w nich meble i ogrodzenia powinny być wykonane z naturalnych materiałów: z wikliny, rattanu lub metalu. Zalecono, by całość konstrukcji była dopasowana do „reprezentacyjnego charakteru rynku i deptaka, a także spójna z historyczną tkanką miasta”.

- W pierwszym roku obowiązywania nowych zasad napotkaliśmy bardzo duży opór ze strony właścicieli lokali gastronomicznych - mówi Agnieszka Stępień, rzecznik prasowy rybnickiego magistratu. - Narzekali na wysokie koszty, które będą musieli ponieść, żeby dostosować się do zmian, wspominali o trudnościach z nabyciem materiału na parasole w kolorze écru. Nieprzychylnie odnieśli się do zakazu umieszczania reklam na ogrodzeniu ogródka.

Rok później protestów było już znacznie mniej. Być może dlatego, że zalecenia prezydenta spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Rybnika i turystów. W tym roku jest jeszcze lepiej; oporu prawie nie ma.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie