REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

EEC 2018: Wyzwanie dla architekta i inwestora. Jak uchwycić ducha miejsca, czyli o rewitalizacji w Polsce

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 maj 2018 11:25
EEC 2018: Wyzwanie dla architekta i inwestora. Jak uchwycić ducha miejsca, czyli o rewitalizacji w Polsce
autor: den didenko, fot. shutterstock

Jeszcze kilkanaście lat temu o rewitalizacji słyszało się w Polsce niewiele. Dziś o dawne fabryki, opuszczone budynki i składy zabiegają najwięksi gracze na rynku nieruchomości. W czym tkwi sekret? W unikalnym duchu miejsca, świetnej lokalizacji, nieprzeciętnym koncepcie, a może współpracy z najlepszymi architektami? O tym będziemy rozmawiać podczas sesji „Rewitalizacja w Polsce” w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA

Skala stołecznego rynku i jego prestiż spowodowały, że to właśnie w Warszawie przeprowadzono dotąd najwięcej inwestycji komercyjnych powstałych w ramach rewitalizacji zniszczonych budynków lub zdegradowanych terenów. Ale pod względem skali realizowanych projektów rewitalizacyjnych stolicę gonią Łódź, Trójmiasto czy Poznań. Poznań ma już na koncie tak spektakularną inwestycję jak Stary Browar, zaś Łódź – oczywiście Manufakturę.

Co najczęściej znajduje się w zrewitalizowanych kompleksach? Okazuje się, że rekordy popularności biją projekty multifunkcyjne, które najczęściej powstają w centrach miast, gdzie popyt na budynki o zróżnicowanej funkcji jest zdecydowanie największy.

- Żeby obiekt zarabiał, musi być wielofunkcyjny. To musi być miasto w mieście – potwierdza Władysław Grochowski, prezes Arche. - Jeżeli chcemy, aby nasza inwestycja żyła i naturalnie wtopiła się w przestrzeń miejską, to sprawdzi się tylko rozwiązanie mixed-use, gdzie funkcje biznesowe splatają się z przestrzenią  do spędzania wolnego czasu i strefą mieszkaniową – dodaje Piotr Kozłowski, kierownik zespołu architektów w dziale biur Echo Investment i podkreśla, że dodatkowe przestrzenie wspólne integrują lokalną społeczność, a pracownikom zapewniają komfortowe otoczenie. - Nie chcemy tworzyć zamkniętych osiedli lub biurowych pustyń – mówi.

Zdaniem Kozłowskiego, najważniejsze jest zachowanie tożsamości miejsca. - Całość inwestycji należy planować z szacunkiem do historii i poszanowaniem lokalnej społeczności. Udana rewitalizacja nie może polegać tylko na odnawianiu zabytkowych budynków, ale też na wypełnianiu architektury przestrzeniami wspólnymi, otwartymi miejscami „pachnącymi” historią – mówi Kozłowski.

Jakub Krzysztofik, założyciel pracowni 3D Architekci, która odpowiada za koncepcję 3 z 8 projektów priorytetowych rewitalizacji centrum Łodzi również uważa, że uchwycenie ducha miejsca jest gwarantem sukcesu. - Takie podejście wymaga większego wysiłku od projektanta i inwestora, ale zawsze zgłębienie historii miejsca przynosi zaskakujące i pozytywne efekty – zaznacza.

Zapraszamy do udziału w sesji "Rewitalizacja w Polsce", która odbędzie się 16 maja 2018 r.  o godz. 9.30-11.00 w sali konferencyjnej 1 podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Spodek w Katowicach.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni: Piotr Gerber, prezes Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego; Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche; Pete Kercher, założyciel, członek Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności, ambasador, Design for All Europe; Arie Koren, prezes zarządu, OKAM, Jarosław W. Lasecki, właściciel, Zamek Bobolice, senator RP w latach 2005, 2006–2007, 2011–2015; Kinga Nowakowska, członek zarządu, dyrektor operacyjna w Grupi Capital Park oraz Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Więcej informacji o kongresie: http://www.eecpoland.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie