REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

EEC 2021: Czyste powietrze nie zna granic, ani barw politycznych

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 wrz 2021 15:07
EEC 2021: Czyste powietrze nie zna granic, ani barw politycznych
Walka z niską emisją jest jednym z najważniejszych wyzwań i powinna być realizowana ponad podziałami, bo czyste powietrze nie zna granic, ani barw politycznych. Takie m.in. wnioski padły podczas sesji EEC 2021 „Miasto dla klimatu. Idea zielonego miasta”.

Obsadzanie zielenią pustych miejskich zakątków czy drobne oszczędności wody nie wystarczą, by powstrzymać zmiany klimatyczne. Polsce brakuje rządowej strategii, w tym wprowadzenia tzw. podatku od deszczu. Walka z niską emisją jest jednym z najważniejszych wyzwań i powinna być realizowana ponad podziałami, bo czyste powietrze nie zna granic, ani barw politycznych. Takie m.in. wnioski padły podczas sesji EEC 2021 „Miasto dla klimatu. Idea zielonego miasta”.

REKLAMA

 Warszawa od lat się zazielenia. - Sukcesywnie realizujemy program "Milion drzew dla Warszawy". Nazwa jest trochę symboliczna, ale naprawdę chciałabym osiągnąć ten rezultat. Od wielu lat sadzimy po kilka tysięcy drzew wzdłuż ulic - przyznała Justyna Glusman, dyrektorka i koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Miasto powiększa i zagęszcza też lasy miejskie. Warszawa ma szczęście, bo jest otoczona zielenią. Ponad 15 proc. powierzchni miasta zajmują lasy.

- Bardzo mocno postawiliśmy też na jakość powietrza. Na program walki z niską emisją z gospodarstw domowych przeznaczyliśmy 300 mln zł. Coraz więcej mieszkańców składa wnioski w ramach tego projektu. Jednak w dalszym ciągu kilkanaście tysięcy pieców do wymiany jeszcze przed nami - przyznała Justyna Glusman.

Sadzenie zieleni nie wystarczy

Dużo terenów zielonych ma też Mikołów. - Moi poprzednicy zadbali o to, by tereny powojskowe i popegeerowskie przekształciły się w ogród botaniczny. Dzisiaj powstaje w nim duże pole golfowe. Zatem, podglądając inne miasta i starając się działać w kierunku walki z niską emisją, ocieplamy budynki i wymieniamy lampy. Staramy się jak najmniej i jak najczyściej korzystać z energii - zapewniał burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula.

Miastu udało się pozyskać z Funduszy Norweskich 10 mln zł na realizację różnych zielonych planów.

- Jednak obsadzanie zielenią pustych miejskich zakątków czy drobne oszczędności wody nie wystarczą, by powstrzymać zmiany klimatyczne. Brakuje nam rządowej strategii. Podziwiam na przykład miasta, którym udało się wprowadzić tzw. podatek od deszczu - przyznał Stanisław Piechula.

Katowice walczą o czyste powietrze

- Powietrze nie zna granic, ani barw politycznych - przypomniał Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, podkreślając, że walka z niską emisją powinna być priorytetowo realizowana ponad wszelkimi podziałami.

Jakość powietrza na Śląsku jest kluczowa. - Od 2015 r. wymieniliśmy około sześciu tysięcy źródeł ciepła. Mamy jeden z bardziej ambitnych programów gwarantujących 10 tys. zł na wymianę starego pieca węglowego i zastosowanie nowego rozwiązania - wyliczał Mariusz Skiba.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie