
Miasto inteligentne musi przede wszystkim służyć mieszkańcom. Ważne jest prowadzenie z nimi dialogu. Identyfikacja potrzeb społecznych i przełożenie ich na działania. Jeśli tego nie ma, to technologie będą tylko niepotrzebnym fetyszem.
- Miasto inteligentne musi służyć mieszkańcom. Potrafi się zmienić i kształtować na nowo. Uczyć się i tworzyć nowe wartości, które będą służyć społeczeństwu. To bycie "smart" powinno być połączeniem pierwiastka człowieczeństwa z pierwiastkiem sztucznej inteligencji – twierdzi Sylwia Słupik, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach podczas EEC 2022.
Ważne jest rozpoznanie potrzeb wspólnoty lokalnej. Poznanie odpowiedzi, czy inteligentne technologie będę służyć mieszkańcom do integracji i korzystania z dóbr i usług w mieście. Czy, przed czym ostrzegają włoscy socjologowie, będą segmentować przestrzeń i dyskryminować mieszkańców.
- Można to pokazać na przykładzie dużego polskiego miasta, w którym funkcjonuje inteligentna sieć ciepłownicza, ale także totemy informujące, ile rowerzyści muszą pedałować, aby zdążyć na następne światła. W tym mieście dwa budynki są przyłączone do sieci ciepłowniczej, a w 100 nadal pali się w piecach węglowych – bo miasto inteligentne takiej infrastruktury nie gwarantuje, tylko zapewnia, to co ma charakter pewnego fetyszu - podkreśla Kacper Nosarzewski, członek zarządu, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością, partner, 4CF, w trakcie EEC 2022.
Zdaniem Nosarzewskiego, inteligentna infrastruktura powinna zapewnić wolność, dostatek i bezpieczeństwo. W radykalnych scenariuszach może służyć jednak do sprywatyzowania i pobierania dodatkowych opłat za korzystanie z tych dobrodziejstw.
Ważne jest prowadzenie dialogu z mieszkańcami. - Słuchanie lokalnych potrzeb, bo w różnych miastach są one różne. Jeśli umiemy prowadzić dialog, zidentyfikować potrzeby i przełożyć je na działania, to jesteśmy na drodze w kierunku smart. Bo w innym wypadku pewne produkty i technologie będą tylko niepotrzebnym fetyszem – potwierdza Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic podczas EEC 2022.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS
Partner Horizone Studio