×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

EEC: Pandemia nie zatrzymała zielonej rewolucji

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 maj 2021 14:29
  • Aktualizacja: 25 maj 2021 17:00
EEC: Pandemia nie zatrzymała zielonej rewolucji
Debata "Zielone budynki, zielone budowanie" podczas EEC
EEC: Pandemia nie zatrzymała zielonej rewolucji
EEC: Pandemia nie zatrzymała zielonej rewolucji
EEC: Pandemia nie zatrzymała zielonej rewolucji

Pandemia pod względem zrównoważonego rozwoju zrobiła dużo dobrego, bo zwróciła więcej uwagi na problemy środowiska – mówiła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, APA Wojciechowski, wiceprezes ds. środowiska i ochrony klimatu SARP, uczestnicząc w debacie "Zielone budynki, zielone budowanie" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online. Jaka będzie przyszłość zielonej transformacji budownictwa w Polsce? Według przepisów, od 1 stycznia br. nowo budowane obiekty muszą charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Największe wyzwanie dotyczy zatem istniejących budynków - czy czeka nas fala renowacji?

REKLAMA

Uczestnicy debaty "Zielone budynki, zielone budowanie" rozmawiali o przyszłości zrównoważonego budownictwa w postpandemicznym świecie, o tym,  jak realnie wpłynąć na zmianę sposobu projektowania i budowania, jak przejść od idei do konkretnych czynów, od modelowych budynków do skali masowej. Nie zabrakło również przełomowych nowinek technologicznych.

ZOBACZ RETRANSMISJĘ SESJI Zielone budynki, zielone budowanie

Pandemia zwróciła uwagę na problemy środowiska

– Bardzo się cieszę, że pandemia, mimo wielu negatywnych zjawisk, zwróciła również bardziej uwagę na zrównoważony rozwój, bo to w jaki sposób budujemy, w jaki sposób projektujemy budynki, ale też jak je użytkujemy i po cyklu użycia budynku, co się z nimi dzieje, czy one się stają odpadami, czy będą użyte jako źródło wtórnych materiałów, to zależy dzisiaj od nas i od tego, jak je zaprojektujemy. Pandemia pod względem zrównoważonego rozwoju zrobiła dużo dobrego, bo zwróciła więcej uwagi na problemy środowiska - mówiła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, partner, członek zarządu, APA Wojciechowski, wiceprezes do spraw środowiska i ochrony klimatu, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

Zwróciła przy tym uwagę, jak niewiele budownictwo zmieniło się w porównaniu do innych branż w ostatnich dwóch stuleciach, licząc jednocześnie na nadejście potrzebnej transformacji. – Musimy wiedzieć, że budownictwo tak naprawdę jako branża niewiele się zmieniło od XIX wieku. Mówimy tutaj o nowoczesnych technologiach, owszem one są wdrażane, ale jak popatrzymy na proces powstawania i wznoszenia budynków, to w porównaniu z innymi branżami, np. przemysłową, branża budowlana niewiele się zmieniła. To jest ten moment na transformację. Tak jak nieunikniona jest transformacja energetyczna, tak samo nieunikniona jest transformacja w podejściu do projektowania, wznoszenia budynków i całych miast – przekonywała Agnieszka Kalinowska-Sołtys. 

Architektka podkreślała także, że energooszczędność budynków jest kluczowym aspektem zrównoważonego budowania w polskich realiach. – W Polsce energia pochodzi prawie w 70 proc. ze spalania węgla, który nie tylko degraduje środowisko, ale i zanieczyszcza powietrze. Ta energooszczędność budynków w Polsce jest niezwykle ważna – mówiła.

Wyzwanie: modernizacja

– Według wszystkich badań za 40 proc. emisji CO2 odpowiadają budynki i dlatego to niezwykle istotne, żebyśmy się tą sferą budownictwa zajęli w szczególny sposób. W tym postpandemicznym świecie dalej jest miejsce na zrównoważone budownictwo, pandemia bynajmniej nie zatrzymała zielonej rewolucji, wręcz przeciwnie – właśnie obnażyła pewne problemy ,z którymi dzisiaj musimy się zmierzyć –  mówiła Anna Kornecka.

Podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Polska, zwracała przy tym uwagę na kwestię termomodernizacji istniejących budynków, wskazując, że to właśnie ona stanowić będzie największe wyzwanie w zielonej transformacji naszego budownictwa. 

– Już dzisiaj obowiązujące przepisy w Polsce, dla nowo projektowanych, nowo budowanych w Polsce przewidują od 1 stycznia tego roku, że wszystkie nowo projektowane, nowo budowane budynki są budynkami o niemal zerowym zużyciu energii – zauważała minister.  – Potężnym wyzwaniem tak naprawdę, przed którym stoi nasz kraj i zresztą inne raje UE, to doprowadzenie do podobnego stanu całej substancji budynkowej. Mówimy o wszystkich działaniach, które związane są z częścią Zielonego Ładu, a mianowicie falą renowacji, czyli tą strategią, która odnosi się do substancji budynkowej, do budynków które dzisiaj wymagają modernizacji, termomodernizacji i doprowadzenia ich do tego standardu, który mamy dzisiaj dla nowych budynków. Największym wyzwaniem są budynki najstarsze i budynki zabytkowe, których jakakolwiek modernizacja jest ogromnym wyzwaniem – dodawała.

Anna Kornecka szacuje, że w związku z termomodernizacją i koniecznością budownictwa zeroemisyjnego do 2050 r. powinno powstać ok. 100 tys. miejsc pracy związanych z termomodernizacją oraz nawet 300 tys. pośrednio związanych z tym sektorem rynku.

Potencjał drzemie w innowacjach

Europejski Kongres Gospodarczy Online zbiegł się w czasie z otwarciem 21 maja we Wrocławiu pierwszej na świecie fabryki ogniw peroskwitowych. W debacie udział wzięła Olga Malinkiewicz, założycielka, Chief Technology Officer, Saule Technologies i autorka innowacyjnej technologii, która ma szansę zrewolucjonizować sposób, w jaki projektowane są budynki w miastach. 

– Nasze panele, w porównaniu do tych tradycyjnych są o wiele lżejsze, są również elastyczne, przy jednoczesnym zachowaniu porównywalnej mocy do tradycyjnych paneli krzemowych. Możemy je zainstalować w miejscach, które nie są dostępne dla krzemu. Proszę zwrócić uwagę, że w obszarach zurbanizowanych często nie ma zbyt wiele miejsca na zastosowanie tradycyjnych paneli fotowoltaicznych – zauważała Olga Malinkiewicz.

– Moduły będzie można natomiast zastosować na fasadach budynków, ponieważ są 10 razy lżejsze niż te tradycyjne. W dodatku nie szpecą obiektów.  Możemy uzyskiwać różne kolory, np. piękny biały, szary, czerwony. To coś, czego jeszcze nie było, czego architekci jako swojego narzędzia nie mieli w rękach. Panele są elastyczne, można je nie tylko instalować na powierzchniach płaskich, ale i zaokrąglonych, typy żaluzje markizy, nawet zwijane rolety. Całe miasta można zamieniać w farmy fotowoltaiczne! – mówiła.

Więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym, organizowanym przez Grupę PTWP, na: www.eecpoland.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie