Pandemia pod względem zrównoważonego rozwoju zrobiła dużo dobrego, bo zwróciła więcej uwagi na problemy środowiska – mówiła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, APA Wojciechowski, wiceprezes ds. środowiska i ochrony klimatu SARP, uczestnicząc w debacie "Zielone budynki, zielone budowanie" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online. Jaka będzie przyszłość zielonej transformacji budownictwa w Polsce? Według przepisów, od 1 stycznia br. nowo budowane obiekty muszą charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Największe wyzwanie dotyczy zatem istniejących budynków - czy czeka nas fala renowacji?
Uczestnicy debaty "Zielone budynki, zielone budowanie" rozmawiali o przyszłości zrównoważonego budownictwa w postpandemicznym świecie, o tym, jak realnie wpłynąć na zmianę sposobu projektowania i budowania, jak przejść od idei do konkretnych czynów, od modelowych budynków do skali masowej. Nie zabrakło również przełomowych nowinek technologicznych.
– Bardzo się cieszę, że pandemia, mimo wielu negatywnych zjawisk, zwróciła również bardziej uwagę na zrównoważony rozwój, bo to w jaki sposób budujemy, w jaki sposób projektujemy budynki, ale też jak je użytkujemy i po cyklu użycia budynku, co się z nimi dzieje, czy one się stają odpadami, czy będą użyte jako źródło wtórnych materiałów, to zależy dzisiaj od nas i od tego, jak je zaprojektujemy. Pandemia pod względem zrównoważonego rozwoju zrobiła dużo dobrego, bo zwróciła więcej uwagi na problemy środowiska - mówiła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, partner, członek zarządu, APA Wojciechowski, wiceprezes do spraw środowiska i ochrony klimatu, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.
Zwróciła przy tym uwagę, jak niewiele budownictwo zmieniło się w porównaniu do innych branż w ostatnich dwóch stuleciach, licząc jednocześnie na nadejście potrzebnej transformacji. – Musimy wiedzieć, że budownictwo tak naprawdę jako branża niewiele się zmieniło od XIX wieku. Mówimy tutaj o nowoczesnych technologiach, owszem one są wdrażane, ale jak popatrzymy na proces powstawania i wznoszenia budynków, to w porównaniu z innymi branżami, np. przemysłową, branża budowlana niewiele się zmieniła. To jest ten moment na transformację. Tak jak nieunikniona jest transformacja energetyczna, tak samo nieunikniona jest transformacja w podejściu do projektowania, wznoszenia budynków i całych miast – przekonywała Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
Architektka podkreślała także, że energooszczędność budynków jest kluczowym aspektem zrównoważonego budowania w polskich realiach. – W Polsce energia pochodzi prawie w 70 proc. ze spalania węgla, który nie tylko degraduje środowisko, ale i zanieczyszcza powietrze. Ta energooszczędność budynków w Polsce jest niezwykle ważna – mówiła.
– Według wszystkich badań za 40 proc. emisji CO2 odpowiadają budynki i dlatego to niezwykle istotne, żebyśmy się tą sferą budownictwa zajęli w szczególny sposób. W tym postpandemicznym świecie dalej jest miejsce na zrównoważone budownictwo, pandemia bynajmniej nie zatrzymała zielonej rewolucji, wręcz przeciwnie – właśnie obnażyła pewne problemy ,z którymi dzisiaj musimy się zmierzyć – mówiła Anna Kornecka.
Podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Polska, zwracała przy tym uwagę na kwestię termomodernizacji istniejących budynków, wskazując, że to właśnie ona stanowić będzie największe wyzwanie w zielonej transformacji naszego budownictwa.
– Już dzisiaj obowiązujące przepisy w Polsce, dla nowo projektowanych, nowo budowanych w Polsce przewidują od 1 stycznia tego roku, że wszystkie nowo projektowane, nowo budowane budynki są budynkami o niemal zerowym zużyciu energii – zauważała minister. – Potężnym wyzwaniem tak naprawdę, przed którym stoi nasz kraj i zresztą inne raje UE, to doprowadzenie do podobnego stanu całej substancji budynkowej. Mówimy o wszystkich działaniach, które związane są z częścią Zielonego Ładu, a mianowicie falą renowacji, czyli tą strategią, która odnosi się do substancji budynkowej, do budynków które dzisiaj wymagają modernizacji, termomodernizacji i doprowadzenia ich do tego standardu, który mamy dzisiaj dla nowych budynków. Największym wyzwaniem są budynki najstarsze i budynki zabytkowe, których jakakolwiek modernizacja jest ogromnym wyzwaniem – dodawała.
Anna Kornecka szacuje, że w związku z termomodernizacją i koniecznością budownictwa zeroemisyjnego do 2050 r. powinno powstać ok. 100 tys. miejsc pracy związanych z termomodernizacją oraz nawet 300 tys. pośrednio związanych z tym sektorem rynku.
Europejski Kongres Gospodarczy Online zbiegł się w czasie z otwarciem 21 maja we Wrocławiu pierwszej na świecie fabryki ogniw peroskwitowych. W debacie udział wzięła Olga Malinkiewicz, założycielka, Chief Technology Officer, Saule Technologies i autorka innowacyjnej technologii, która ma szansę zrewolucjonizować sposób, w jaki projektowane są budynki w miastach.
– Nasze panele, w porównaniu do tych tradycyjnych są o wiele lżejsze, są również elastyczne, przy jednoczesnym zachowaniu porównywalnej mocy do tradycyjnych paneli krzemowych. Możemy je zainstalować w miejscach, które nie są dostępne dla krzemu. Proszę zwrócić uwagę, że w obszarach zurbanizowanych często nie ma zbyt wiele miejsca na zastosowanie tradycyjnych paneli fotowoltaicznych – zauważała Olga Malinkiewicz.
– Moduły będzie można natomiast zastosować na fasadach budynków, ponieważ są 10 razy lżejsze niż te tradycyjne. W dodatku nie szpecą obiektów. Możemy uzyskiwać różne kolory, np. piękny biały, szary, czerwony. To coś, czego jeszcze nie było, czego architekci jako swojego narzędzia nie mieli w rękach. Panele są elastyczne, można je nie tylko instalować na powierzchniach płaskich, ale i zaokrąglonych, typy żaluzje markizy, nawet zwijane rolety. Całe miasta można zamieniać w farmy fotowoltaiczne! – mówiła.
Więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym, organizowanym przez Grupę PTWP, na: www.eecpoland.eu
Generalny projektant Perbo-Projekt
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci