REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

EEC: Rewitalizacja wymaga pomysłu

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 17 maj 2018 15:58
EEC: Rewitalizacja wymaga pomysłu
fot. PTWP

Można zainwestować setki milionów złotych w rewitalizację i ponieść porażkę, bo na takie działanie trzeba mieć dobry pomysł.

REKLAMA

- Rewitalizacja to jedno wielkie wyzwanie, a już szczególnie ostatnio, kiedy koszty robót wzrosły o 40-50 czy nawet 100 procent. Na to nie byliśmy przygotowani. Chociaż dodam, że przecież 90 procent środków na rewitalizację otrzymujemy z Unii Europejskiej – mówi Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta w Łodzi.

Pustelnik podkreśla także, że rewitalizacja wymaga pomysłu, bo efekt produktu rewitalizacyjnego nie jest tak oczywisty jak w przypadku postawienia nowego obiektu.

- Bez tego wpompowanie nawet setek milionów złotych przez inwestora prywatnego może się okazać przegraną. Jak dodaje musi być to "story", które zapewni opłacalność ekonomiczną. Bo rewitalizacja jest droższa niż budowa nowych obiektów i ryzyko poniesienia porażki komercyjnej jest znacznie większe – mówi Pustelnik.

Pustelnik dodaje, że znalezienie pomysłu na zrewitalizowane tereny także po stronie publicznej nie jest łatwe.

- Bo ile można zbudować przedszkoli czy szkół? – pyta. - Do tego pamiętajmy, że np. życie w zrewitalizowanych nieruchomościach staje się droższe i okazuje się, że dotychczasowi mieszkańcy uciekają z takiego miejsca. Samo wydanie pieniędzy nie rozwiązuje żadnych problemów - dodaje.

Artykuł powstał podczas sesji "Rewitalizacja w Polsce", która odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie