REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

EEC: Warszawska uchwała krajobrazowa tuż tuż. W czerwcu wyłożenie projektu uchwały

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 maj 2018 12:38
EEC: Warszawska uchwała krajobrazowa tuż tuż. W czerwcu wyłożenie projektu uchwały
Michał Olszewski, zastępca prezydenta m. st. Warszawy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. fot. PTWP

W tym tygodniu wysyłamy projekt uchwały krajobrazowej do uzgodnień. Prawdopodobnie do końca czerwca br. rozpoczniemy formalny etap wyłożenia projektu uchwały, po to, aby zebrać na drugim etapie uwagi - mówił Michał Olszewski, zastępca prezydenta m. st. Warszawy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA

- Kilkanaście uchwał krajobrazowych przyjętych w skali kraju, z czego cztery uchwały dla dużych miast, żadna skutecznie nie jest wdrożona. Trudno w takim kontekście mówić o narzędziach i uporządkowaniu tej przestrzeni w myśl zapisu tej ustawy i uchwał - zwrócił uwagę Michał Olszewski, zastępca prezydenta m. st. Warszawy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jednak pracę nad uchwałą w Warszawie, która ma zadanie uporządkować przestrzeń stolicy zbliżają się do wielkiego finału.

- W zeszłym roku konsultowaliśmy założenia uchwały. Dostaliśmy moc sygnałów od branży reklamowej przy pracy nad uchwałą. Część uwag dotyczyła tego, żeby pozwolić sobie jak najwięcej w tej przestrzeni. Wiele uwag dotyczyło samych narzędzi, które mamy wprowadzić w systemie porządkowania przestrzeni miejskiej. Wskazywano, że powinny to być narzędzia, które pozwalają na jak najlepsze dotarcie z  informacją. Żadne miasto nie będzie walczyło z informacją w miejskiej przestrzeni, zresztą my sami tę informację wypuszczamy - podkreślał Olszewski.

Ożywiona dyskusja w pracy nad uchwałą dotyczyła m.in. reklamy cyfrowej. - Reklamę cyfrową dopuszczamy w mieście, to jest dla nas przedmiot sporów; jest wiele środowisk, które sprzeciwia się reklamie cyfrowej ze względu na zanieczyszczenia światłem. Jasno mówimy, że reklama cyfrowa jak najbardziej jest potrzeba, chociażby na przystankach, czy na citylightach, które funkcjonują w przestrzeni miejskiej. Wtedy jest adresowana przede wszystkim do pieszych - mówił zastępca prezydenta m. st. Warszawy.

Olszewski przyznaje, że z szyldami była też kwestia dyskusyjna. - Kiedy naciskaliśmy na przygotowanie ustawy krajobrazowej była dyskusja jak mocno regulować szyldy. Warszawska uchwała krajobrazowa reguluje, gdzie mogą być zlokalizowane szyldy, jakiej wielkości, ale nie definiujemy kolorów ani materiałów - przyznał. Jako miasto poszliśmy o krok dalej i robiliśmy wspólnie z przedsiębiorcami pilotaż wzorcowych szyldów. Miasto jest sfinansowało. To były szyldy dedykowane rzemieślnikom z Pragi, aby pokazać dobry przykład - dodał.

Olszewski przyznaje, że podpatrują, jak inni podchodzą do tych zagadnień. - Wyjątkiem jest tu Wielka Brytania, która pozwala sobie na bardzo szeroką implementację, tak samo jak USA, wystarczy zobaczyć jak to wygląda na Times Square. Koledzy jednak np. z Wiednia czy Berlina ograniczają nośniki cyfrowe do citylightów - nadmienił.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie