×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ekobudowanie to przyszłość

  • Autor: propertynews.pl
  • Opublikowano: 24 maj 2019 12:01
fot. Fotolia

Budownictwo cyrkularne, zwane też budownictwem w obiegu zamkniętym, to odpowiedz na problem marnowania surowców i rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Polega na efektywnym wykorzystaniu materiałów - poczynając od wydobycia, poprzez wykorzystanie, aż po sposób zagospodarowania odpadów, np. powstałych w wyniku rozbiórki budynku. Czy tak buduje się w Polsce? Co mówią na ten temat politycy, architekci, a także eksperci i decydenci branży deweloperskiej?

REKLAMA

Zużycie energii związane z obróbką, produkcją oraz transportem materiałów budowlanych, intensywne użycie nieodnawialnych zasobów naturalnych, odpady, zanieczyszczenie wody i gleby w miejscu wydobycia, szkodliwe substancje chemiczne – to najbardziej szkodliwe dla środowiska czynniki związane ze współczesnych budownictwem.

Sektor budowlany nieustannie rośnie, rozwija się i ewoluuje, co kreuje ogromne zapotrzebowanie na kolejne materiały, powodując tym samym, że skala problemów środowiskowych związanych z tą branżą stale się pogłębia. Politycy, architekci, a także eksperci i decydenci branży deweloperskiej zauważają związane z tym zagrożenia i już podejmują działania, które pomogą ograniczyć szkodliwy wpływ budownictwa na środowisko. Stale poszukują też rozwiązań bardziej zrównoważonych niż te stosowane dzisiaj.

Ważny kierunek rozwoju

Gospodarka cyrkularna stanowi aktualnie jeden z ważniejszych trendów we współczesnej gospodarce. Działanie zgodne z jej założeniami staje się wręcz wymogiem prawnym - również w sektorze budowlanym. Ze względu na stale rosnącą liczbę ludności i globalną urbanizację przemysł budowlany należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. Produkcja w tym sektorze w ogromnym stopniu oparta jest jednak na linearnym modelu gospodarczym, który działa na zasadzie „wydobyć-wyprodukować-wyrzucić”. Budownictwo cyrkularne ma na celu odwrócenie tego schematu.

- Budownictwo jako gałąź przemysłu rocznie generuje 1,3 miliarda ton stałych odpadów w skali globalnej. Według Banku Światowego materiały budowlane stanowią połowę stałych odpadów wytwarzanych każdego roku na świecie - wylicza Hubert Bukowski, Research Manager w Instytucie Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak dodaje, dodatkowo sektor odpowiada bezpośrednio i pośrednio za emisję znacznych ilości gazów cieplarnianych. Odpowiednio 5 procent całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej następuje podczas konstrukcji budynku i produkcji materiałów budowlanych, zaś 35 procent emisji ma miejsce podczas użytkowania budynków. - Podstawowymi założeniami gospodarki cyrkularnej jest jak najdłuższe utrzymywanie dóbr w obiegu gospodarczym, głównie przez jego zamknięcie, a przy tym maksymalizacja ich wartości. Nie inaczej jest w przypadku zastosowania tego modelu w sektorze budowlanym - wyjaśnia Hubert Bukowski.

Przeczytaj więcej: Czas na ekobudowanie

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie