REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ekolodzy w hołdzie miejskim drzewom

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2017 15:34
Ekolodzy w hołdzie miejskim drzewom
fot. unsplash

Pochłaniają substancje toksyczne i zanieczyszczenia, obniżają temperaturę w centrach, a ich zieleń jest kojąca i pozytywnie wpływa na samopoczucie – ekolodzy z Klubu Gaja z okazji dorocznego Święta Drzewa przekonują, że drzewa są miastom bardzo potrzebne.

REKLAMA

W czwartek w Katowicach zainaugurowano 15. edycję tego przedsięwzięcia, które w tym roku odbywa się pod hasłem: "Drzewo-Przyjaciel". Z tej okazji przy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) ekolodzy wraz z uczniami katowickich szkół m.in. posadzili jarząba pospolitego i osiem berberysów.

Koordynatorka Święta Drzewa Jolanta Migdał z Klubu Gaja wyjaśniła, że tegoroczne hasło ma podkreślić rolę i znaczenie drzew w życiu mieszkańców miast.

- Drzewa pochłaniają też różne substancje toksyczne i zanieczyszczenia, przeciwdziałają smogowi. Nie mówiąc o pozytywnym wpływaniu na mikroklimat w mieście poprzez obniżanie temperatury powietrza w centrach, gdzie dużo betonu i szkła - wyliczała Migdał.

Dodała, że drzewa są więc w mieście "bezwzględnie potrzebne". - Trudno sobie wyobrazić życie bez drzew i zieleni, żylibyśmy wtedy na takiej betonowej pustyni - podkreśliła.

Przedsięwzięciu towarzyszyła tematyczna wystawa plakatów Zofii Lasockiej. Jej prace poświęcone drzewom noszą takie tytuły jak: "Pogromca gorąca", "Miasto czyszczę", "Hałas trzymam na dystans" czy "Daję spokój".

Jak podała Migdał, wystawę będzie można oglądać w CINiBie do końca października.

Koordynatorka Święta Drzewa zachęciła jednocześnie wszystkich zainteresowanych - miasta, szkoły, przedszkola, organizacje oraz osoby indywidualne - do włączenia się w akcję poprzez posadzenie drzewa lub drzew i dopisanie się na stronie internetowej w specjalnym liczniku.

- Od początku programu, czyli od 15 lat mamy już posadzonych ponad 800 tys. drzew w całej Polsce. Działamy dalej, liczymy na milion - podsumowała Migdał.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie