REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ekologia najlepszym pomysłem na biznes

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 15:36
Ekologia najlepszym pomysłem na biznes
Fot. unsplash

Projekt na modułowy, ekologiczny dom, który jest tańszy niż tradycyjny i który można wybudować w ciągu 1-3 miesięcy zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu "Mój pomysł na biznes", zorganizowanego po raz 14. przez Politechnikę Śląską w Gliwicach.

REKLAMA

Jak podał w czwartek rzecznik uczelni Paweł Doś, twórcami najlepszego projektu są Wojciech Duda i Robert Kulig z Wydziału Budownictwa. Ich pomysł nosi nazwę: "EBS Company Eco Buildings Solutions - Projektowanie i budowa mieszkaniowych ekologicznych obiektów modułowych". Otrzymali oni 8 tys. zł, które mają wykorzystać na realizację nagrodzonego projektu.

Chodzi o ekologiczne, modułowe domy, które są tańsze niż tradycyjne i które można wybudować w ciągu 1-3 miesięcy. Jury doceniło młodych inżynierów przede wszystkim za innowacyjne podeście do produktu oraz jego aspekt ekologiczny właśnie.

Zwycięzcy tłumaczyli, że dzięki zastosowaniu modułowości znacząco skraca się czas budowy obiektu mieszkalnego. -Wynosi on od 1 do 3 miesięcy, w zależności od wymiaru obiektu oraz jego lokalizacji - mówili cytowani przez uczelnię zwycięzcy konkursu.

Ponadto w ich ocenie zastosowanie przez nich konstrukcji szkieletowej drewnianej oraz modułowości elementów ściennych przyczynia się również do znacznego obniżenia ceny.

- Istotnym aspektem było dla nas stosowanie ekologicznych materiałów oraz energooszczędność budynku, dlatego w naszej ofercie można znaleźć wyłącznie dwa typy budynków - energooszczędne bądź pasywne - dodali zwycięzcy.

Drugie miejsce w konkursie zdobył Jurand Nowak za pomysł "Power Clothes - elektroniczna odzież". Młody inżynier przedstawił pomysł elektronicznej koszulki, która ma za zadanie wytwarzać prąd za pomocą ciepła. Jak tłumaczył rzecznik, korzystając z niej, użytkownicy będą mogli w każdym momencie doładować telefon, wezwać pomoc w sytuacjach awaryjnych i przede wszystkim uniezależnić się od stacjonarnych źródeł prądu.

Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się dwa pomysły. Pierwszy to "Effiso - Energy Efficiency Solution" autorstwa Krzysztofa Habeloka, który ma pomagać odzyskiwać kontrolę nad kosztami energii elektrycznej.

Autorami drugiej idei pt. "ivendor.pl - odwracamy sklepy do góry nogami!" są: Dawid Świerczek, Dominik Guzy, Mariusz Wójtowicz i Adam Plenert, którzy opracowali darmową aplikację pomagającą znacznie zaoszczędzić czas na robienie zakupów.

Jury przyznało również trzy wyróżnienia. Zdobyli je: Agnieszka Marczak i Krzysztof Pajączek za pomysł "Czyszczenie suchym lodem", Sylwia Skrzypczyk za projekt "SLOWBEAUTY - drogeria naturalna", a także Anna Horzela za "Studio cukiernicze SWEET FIT".

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne: odpowiednio 8 tys., 6 tys. i 4 tys. zł za pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Po 2 tys. zł dostały osoby wyróżnione. Pieniądze te mają być wykorzystane na realizację wyróżnionych pomysłów.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęły 44 zgłoszenia. Paweł Doś wyjaśnił, że jury oceniając biznesplany przede wszystkim zwracało uwagę, czy pomysły nadają się do wdrożenia, wykorzystują przyjazne środowisku nowoczesne technologie i kreują nowe miejsca pracy.

Dodał, że z roku na rok zwiększa się liczba skomercjalizowanych pomysłów laureatów konkursu, a wiele nagrodzonych do tej pory projektów odniosło sukces.

Przykładem może być ubiegłoroczny, zwycięski projekt inteligentnej ławki zasilanej energią słoneczną, umożliwiającej ładowanie urządzeń mobilnych w miejscach publicznych za pomocą gniazd USB oraz ładowarek indukcyjnych. Projekt Nikoli Hehnel, Macieja Cebuli oraz Tomasza Ciszka nie tylko zdobył uznanie jury, ale i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów, także tych o zasięgu ogólnopolskim.

Doroczny konkurs "Mój pomysł na biznes" skierowany jest głównie do osób indywidualnych i zespołów, których członkowie studiują lub pracują na Politechnice Śląskiej. Dopuszcza się udział absolwentów, którzy do momentu ogłoszenia naboru nie podjęli zatrudnienia.

Jego celem jest pobudzanie innowacyjności i przedsiębiorczości wśród członków społeczności Politechniki Śląskiej.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie