×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ekomurale i ogrody w poznańskich placówkach edukacyjnych

  • Autor: www.poznan.pl
  • 19 paź 2022 14:57
Ekomurale i ogrody w poznańskich placówkach edukacyjnych
Przy przedszkolu nr 45 Zielony Zakątek w Poznaniu powstało szkło artystyczne, fot. www.poznan.pl

Na terenie Poznania powstają kolejne ekologiczne murale oraz instalacje. Pojawiają się na ulicach, a także przy szkołach. Ich celem jest edukacja, podniesienie świadomości na temat środowiska oraz troska o klimat i powietrze.

REKLAMA

W dwóch poznańskich szkołach powstały ekomurale. Zaprojektowano je wspólnie z dziećmi. Za realizację odpowiedzialny był artysta grafik, specjalizujący się tworzeniu obrazów na murach. Do ich malowania wykorzystano farby fotokatalityczne. Zawarty w nich dwutlenek tytanu, pod wpływem promieniowania UV, w obecności tlenu i wody sprawia, że zanieczyszczenia, toksyny oraz drobnoustroje ulegają rozpadowi. Dzięki temu kolorowe murale, które powstały na terenie szkół, nie tylko wzbogacają wizualnie wspólną przestrzeń, ale także oczyszczają powietrze. Powstały w Szkole Podstawowej nr 19 na os. Oświecenia 1 oraz w Dwujęzycznej Polsko-Angielskiej Prywatnej Szkole Podstawowej na ul. Piwnej 1.

Na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 na os. Łokietka 104 powstał natomiast ogród wertykalny. Oczyszczająca powietrze instalacja została zaprojektowana i wykonana przez wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie aranżacji przestrzeni zielonych. Rośliny umieszczone w ścianie pobierają dwutlenek węgla, oddając do otoczenia tlen, a także wchłaniają toksyczne zanieczyszczenia emitowane przez wszystkie farbowane i lakierowane powierzchnie.

Dzieła powstały w ramach akcji edukacyjnej #MiastoMisja Solaris powstałej w 2022 roku. Projekt składał się z trzech elementów: ekowarsztatów, gry miejskiej oraz konkursu, w którym do wygrania były oddychające murale oraz ogrody wertykalne oczyszczające powietrze. Zadaniem było zaprojektowanie ekologicznego autobusu przyszłości.

Na terenie wygranych szkół powstały już wybrane przez zwycięzców realizacje. Nagrody poprawiają jakość powietrza w ich otoczeniu, jak również tworzą oryginalną i kreatywną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

Tajemniczy ogród w przedszkolu

Przy przedszkolu nr 45 Zielony Zakątek w Poznaniu powstało szkło artystyczne - dzieło przedstawiające las i jego ptasich mieszkańców. Praca, mieszcząca się w pawilonie ogrodowym, została wykonana dzięki współpracy przedszkola, Miasta Poznań oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz. Poetyckie przedstawienie lasu i jego ptasich mieszkańców stworzyło niepowtarzalne miejsce w zadrzewionej części ogrodu przedszkola. 

Pomysł na instalację artystyczną w budynku przedszkola pojawił się wraz z koniecznością przeprowadzenia renowacji pawilonu. Spotkał się z wielkim entuzjazmem zespołu "Warstwy" -  inicjatywy stworzonej na zajęciach dla seniorów organizowanych w ramach Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku. Tworzą oni murale odnoszące się do ważnych zagadnień w różnych miejscach Poznania. 

Prace nad powstaniem dzieła ponownie podjęła Pracownia Malarstwa w Architekturze Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP prowadzona przez prof. Marka Jakuszewskiego i dr Jerzego Muszyńskiego. Spośród powstałych, wartościowych projektów studentek i studentów pracowni, ostatecznie do wykonania została wybrana propozycja Kingi Adamowicz.

Dzieło to efekt stałej współpracy Miasta Poznań i Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP). We wrześniu 2020 roku list intencyjny w tej sprawie podpisali: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz profesor Wojciech Hora, rektor UAP. Dokument podkreśla, że naczelnym założeniem wzajemnej współpracy jest zaangażowanie lokalnej społeczności w działania artystyczne w przestrzeni miasta pod kuratelą UAP. Zarówno Miasto Poznań, jak i Uniwersytet wyrażają w nim wolę realizacji wspólnych przedsięwzięć projektowo-artystycznych, a w szczególności cyklicznych realizacji murali na terenie Poznania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie