Elektrociepłownia w Krośnie stawia na ekologiczne rozwiązaniaPAP - 20-11-2019 11:33


W elektrociepłowni Łężańska w Krośnie (Podkarpackie) rozpoczął się montaż kotła na biomasę. Zakończenie prac zaplanowane jest na wrzesień 2020 r. Inwestycja o wartości ponad 11,6 mln zł została dofinansowana z pieniędzy unijnych.

Jak poinformował PAP prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Krośnie Janusz Fic, to już drugi kocioł na biomasę, który będzie funkcjonował w miejskiej elektrociepłowni.

"Nasza spółka chce być ekologiczna i niezawodna, dlatego uznaliśmy, że budowa drugiego kotła biomasowego będzie optymalnym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie wpłynie na dalsze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a także na zwiększenie wykorzystania paliw odnawialnych w naszej instalacji. Po zakończeniu tej inwestycji ma to być ponad 90 proc." - dodał.

Nowy kocioł będzie miał moc 7 MW i będzie opalany biomasą - zrębkami drzewnymi. Kocioł będzie produkował blisko 90 tys. GJ ciepła w ciągu roku. Stosowany dotychczas miał węglowy będzie paliwem wspomagającym w okresach szczytowych, ale jego użycie będzie minimalizowane. Obecnie to ok. 7 tys. ton, po montażu i rozruchu nowego kotła będzie to ok. 1-3 tys. ton miału.

Fic podkreślił, że instalacja poszczególnych elementów kotła i umieszczenie ich w miejscu, w którym docelowo stanie cała konstrukcja było dużym wyzwaniem logistycznym. Poszczególne elementy, w tym dwie części paleniska po 15 i 20 ton oraz 40-tonowy kocioł odzysknicowy (odzyskowy), a także 30 metrowy komin wstawiono w hali przy użyciu specjalistycznego dźwigu i przez wykonany specjalnie na potrzeby całej akcji otwór w dachu.

Wykonawcą inwestycji i montażu nowego kotła jest firma E Energija Polska Sp. z o.o.

Koszt budowy kotła to ponad 11,6 mln zł, z tego ponad 3,3 mln zł pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2020 r. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ amac/