REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Elektrownia Powiśle rozkwita na wiosnę. To dzieło APA Wojciechowski i Belotto Design

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 maj 2018 13:12
Elektrownia Powiśle rozkwita na wiosnę. To dzieło APA Wojciechowski i Belotto Design
fot. mat. prasowe
Elektrownia Powiśle rozkwita na wiosnę. To dzieło APA Wojciechowski i Belotto Design
Elektrownia Powiśle rozkwita na wiosnę. To dzieło APA Wojciechowski i Belotto Design
Elektrownia Powiśle rozkwita na wiosnę. To dzieło APA Wojciechowski i Belotto Design

W kompleksie Elektrownia Powiśle trwają prace związane ze zbliżającym się odbiorem technicznym dwóch budynków biurowych. W dawnych budynkach elektrowni powstaje też część handlowa i gastronomiczna. W sąsiadujących obiektach, znajdą się luksusowe apartamenty na wynajem oraz pięciogwiazdkowy hotel butikowy. To architekci z APA Wojciechowski, wspierani przez studio Belotto Design, przygotowali projekt EC Powiśle.

REKLAMA

Rewitalizacja Elektrowni Powiśle rozpoczęła się w 2016 roku. W maju zeszłego roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję. Już niedługo do użytku oddany zostanie pierwszy etap, pozostałe prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem.

– W dwóch budynkach biurowych rozpoczął się proces odbioru technicznego i procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Uzyskanie takiego pozwolenia dla budynku B4 (znajdującego się przy dawnej kotłowni) planowane jest na maj 2018 roku, a w przypadku budynku B5 (budynek od ul. Zajęczej) – miesiąc później. W trzecim biurowcu wciąż trwają prace konstrukcyjne. W przypadku części mieszkalnej, od maja rozpoczniemy nadziemną część budowy. W obu budynkach historycznych – w kotłowni i maszynowni – trwają prace nad konstrukcjami żelbetonowymi wewnątrz zabytków, które pozwolą na wprowadzenie nowego podziału architektonicznego oraz prace fasadowo-konserwatorskie z wykorzystaniem odzyskanej, zabytkowej cegły. Postępują one zgodnie z ustalonym harmonogramem konserwatorskim – komentuje Bartek Prytuła, Head of Office Development and Leasing z firmy White Star Real Estate, inwestora inwestycji.

Możliwość wykorzystania zabytkowej bazy i uzupełnienia jej nowoczesną architekturą, dała impuls do jednego z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych przykładów rewitalizacji w Europie. Dużą rolę odgrywa lokalizacja na kreującym trendy Powiślu – dzielnicy, która od kilkunastu lat przeżywa prawdziwy renesans. Wszechobecna zieleń oraz bliskość Wisły sprawiają, że miejsce jak magnes przyciąga tłumy warszawiaków. Tu koncentruje się życie stolicy – na odnowionych bulwarach, w modnych restauracjach i kawiarniach. Wkrótce także w wielofunkcyjnym projekcie, jakim jest Elektrownia Powiśle.

– Zależy nam – jako inwestorowi, ale również osobom blisko związanym ze stolicą, by tę piękną, zabytkową przestrzeń dawnej Elektrowni oddać mieszkańcom Warszawy jak najszybciej. Jednak w przypadku tak złożonych, wieloetapowych projektów, gdzie w grę wchodzi rewitalizacja budynków historycznych i obostrzenia konserwatorskie, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przy rewitalizacji należy uwzględnić szczególny charakter materii oraz interesy wielu grup, w tym organów administracyjnych i społeczności lokalnej. Elektrownia Powiśle to wyjątkowy projekt, który zmienia oblicze tej części Warszawy. Wierzymy, że ma potencjał, aby stać się prawdziwą wizytówką stolicy, rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale i na świecie – komentuje Dariusz Domański, Development and Leasing Director, White Star Real Estate.

– Elektrownia Powiśle to unikalny projekt wielofunkcyjny, który korzysta z dziedzictwa i nieodłącznych wartości aktywów. Cieszymy się, że dwa budynki biurowe zostaną wkrótce udostępnione najemcom. Dobrą informacją jest również realizacja inwestycji zgodnie z harmonogramem – przestrzeń handlowa, pozostałe biura oraz lokale mieszkalne zostaną oddane do użytku w drugim kwartale 2019 roku, a hotel w trzecim kwartale 2020 roku – dodaje Jean-Philippe Blangy, Managing Director – Portfolio and Asset Management, Tristan Capital Partners.

Zakończenie całej inwestycji zaplanowane jest na koniec 2020 roku. Poszczególne części wielofunkcyjnego projektu będą oddawane do użytku etapami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie