Kompleks Alchemia będzie tworzyć 7 budynków o łącznej powierzchni 78 000 mkw,, z czego 16 500 mkw. przeznaczone zostanie na biura. Obiekt zlokalizowany jest w geograficznym centrum Trójmiasta, przy Alei Grunwaldzkiej.
Energooszczędność, niebanalna architektura i funkcjonalność – wszystkie te elementy składają się na reprezentacyjne biuro. W Gdańsku powstaje nowoczesny kompleks Alchemia, w którym poza prestiżowymi siedzibami firm znajdą się także obiekty rekreacyjne oraz punkt przedszkolny.
Pierwszy, już oddany do użytku etap inwestycji tworzą dwa budynki o wysokości 6 i 8 pięter, połączone cztero-kondygnacyjną podstawą. To właśnie w tej części znajduje się 4 600 mkw. powierzchni sportowo-rekreacyjnej z 25 metrową pływalnią, salą do gier i 15 metrową ścianką wspinaczkową.
Twórcy budynku pomyśleli również o pracujących rodzicach i na pierwszym piętrze zaprojektowali punkt przedszkolny. Dodatkowo w obiekcie zlokalizowane będą liczne restauracje i kawiarnie. Czyni to z Alchemii pierwszy w tym regionie budynek o tak zróżnicowanej ofercie.
- Obecnie coraz więcej inwestorów zwraca się w kierunku budownictwa zrównoważonego. W biurowcach umieszczane są zatem już nie tylko siedziby firm, ale częściej projektuje się także strefy pozwalające na uprawianie sportu czy relaks – mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej Aluprof S.A. - Dostrzega się także potrzeby rodziców, stąd punkty przedszkolne. Sądzę, że trend ten będzie się dynamicznie rozwijał i pozwoli osiągnąć pracownikom większy poziom zadowolenia, a w konsekwencji lepszą jakość życia - dodaje.
Kompleks Alchemia jako pierwszy w Trójmieście i jeden z niewielu w Polsce uzyskał on precertyfikację w systemie LEED na najwyższym poziomie PLATINUM.
Tym, co wyróżnia kompleks Alchemia jest także nowoczesna architektura i rozwiązania techniczne. W zakresie przeszkleń w biurowcu zastosowano system fasady elementowej MB-SE75 HI firmy Aluprof. Producent dopasował jej wygląd indywidualnie do potrzeb projektu.
- Specjalnie dla tego obiektu stworzyliśmy wysokie maskownice zewnętrzne, nadające konstrukcji symetrii oraz pozwalające uzyskać charakterystyczny obraz elewacji. Opracowany został również profil słupa narożnego, który umożliwia idealne dopasowanie naroży - mówi Dariusz Ruśniok, Główny Konstruktor w Sekcji Fasad Aluprof S.A. - Użycie na większości powierzchni zewnętrznych systemu fasady elementowej znacznie przyśpieszyło montaż, a tym samym skróciło czas budowy. Przeszklenia na niższych poziomach budynku stanowi system MB-TT50, posiadający jedne z najlepszych parametrów w zakresie izolacyjności termicznej, jeśli chodzi o fasady słupowo-ryglowe - dodaje.
Nowoczesne systemy elewacyjne należą do kluczowych elementów, dzięki którym budynek mógł zostać zakwalifikowany jako energooszczędny.
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA