×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Energooszczędność i niebanalna architektura w Gdańsku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 maj 2014 11:02
Energooszczędność i niebanalna architektura w Gdańsku
Kompleks biurowy Alchemia, fot. Aluprof
Energooszczędność i niebanalna architektura w Gdańsku
Energooszczędność i niebanalna architektura w Gdańsku

Kompleks Alchemia będzie tworzyć 7 budynków o łącznej powierzchni 78 000 mkw,, z czego 16 500 mkw. przeznaczone zostanie na biura. Obiekt zlokalizowany jest w geograficznym centrum Trójmiasta, przy Alei Grunwaldzkiej.

REKLAMA

Energooszczędność, niebanalna architektura i funkcjonalność – wszystkie te elementy składają się na reprezentacyjne biuro. W Gdańsku powstaje nowoczesny kompleks Alchemia, w którym poza prestiżowymi siedzibami firm znajdą się także obiekty rekreacyjne oraz punkt przedszkolny.

Pierwszy, już oddany do użytku etap inwestycji tworzą dwa budynki o wysokości 6 i 8 pięter, połączone cztero-kondygnacyjną podstawą. To właśnie w tej części znajduje się 4 600 mkw. powierzchni sportowo-rekreacyjnej z 25 metrową pływalnią, salą do gier i 15 metrową ścianką wspinaczkową. 

Twórcy budynku pomyśleli również o pracujących rodzicach i na pierwszym piętrze zaprojektowali punkt przedszkolny. Dodatkowo w obiekcie zlokalizowane będą liczne restauracje i kawiarnie. Czyni to z Alchemii pierwszy w tym regionie budynek o tak zróżnicowanej ofercie.

- Obecnie coraz więcej inwestorów zwraca się w kierunku budownictwa zrównoważonego. W biurowcach umieszczane są zatem już nie tylko siedziby firm, ale częściej projektuje się także strefy pozwalające na uprawianie sportu czy relaks – mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej Aluprof S.A. - Dostrzega się także potrzeby rodziców, stąd punkty przedszkolne. Sądzę, że trend ten będzie się dynamicznie rozwijał i pozwoli osiągnąć pracownikom większy poziom zadowolenia, a w konsekwencji lepszą jakość życia - dodaje.

Kompleks Alchemia jako pierwszy w Trójmieście i jeden z niewielu w Polsce uzyskał on precertyfikację w systemie LEED na najwyższym poziomie PLATINUM.

Tym, co wyróżnia kompleks Alchemia jest także nowoczesna architektura i rozwiązania techniczne. W zakresie przeszkleń w biurowcu zastosowano system fasady elementowej MB-SE75 HI firmy Aluprof. Producent dopasował jej wygląd indywidualnie do potrzeb projektu.

- Specjalnie dla tego obiektu stworzyliśmy wysokie maskownice zewnętrzne, nadające konstrukcji symetrii oraz pozwalające uzyskać charakterystyczny obraz elewacji. Opracowany został również profil słupa narożnego, który umożliwia idealne dopasowanie naroży - mówi Dariusz Ruśniok, Główny Konstruktor w Sekcji Fasad Aluprof S.A. - Użycie na większości powierzchni zewnętrznych systemu fasady elementowej znacznie przyśpieszyło montaż, a tym samym skróciło czas budowy. Przeszklenia na niższych poziomach budynku stanowi system MB-TT50, posiadający jedne z najlepszych parametrów w zakresie izolacyjności termicznej, jeśli chodzi o fasady słupowo-ryglowe - dodaje.

Nowoczesne systemy elewacyjne należą do kluczowych elementów, dzięki którym budynek mógł zostać zakwalifikowany jako energooszczędny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie