REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Europan 14. Jakie miasto po fabryce domów na Ulrychowie?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 28 lut 2018 16:14
Europan 14. Jakie miasto po fabryce domów na Ulrychowie?
fot. shutterstock

Mieszkanie blisko pracy i szkoły, domy zasilane „zieloną” energią czy łatwy dojazd komunikacją miejską – nową część Woli projektują młodzi architekci. W czwartek, 1 marca, o godz. 12.30 przy ul. Marszałkowska 77/79 w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy i dyskusja po 14. edycji konkursu Europan.

REKLAMA

Europan to konkurs dla architektów i urbanistów, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Hasło przewodnie tegorocznej odsłony brzmiało: „Productive city” -  w znaczeniu słowa „productive” jako wytwórczość i wydajność.

Młodzi architekci (trzy wyróżnione zespoły z Hiszpanii i z Polski), którzy wygrali warszawską część międzynarodowego konkursu, mieli stworzyć koncepcję nowego zagospodarowania 17 ha przy ul. Górczewskiej na Ulrychowie. Tereny po dawnej fabryce domów należą teraz do miejskiej spółki MPRI. Są położone na wprost centrum handlowego Wola Park.

- Dawniej przemysłowy obszar Warszawy ma szansę ożyć, nie jako miejska monokultura mieszkaniowa, ale jako wielofunkcyjny kawałek miasta, gdzie można mieszkać, uczyć się, pracować i spędzać czas wolny. Będziemy dokładnie analizować prace konkursowe i szukać w nich inspiracji nie tylko dla Ulrychowa, ale całej Warszawy, szczególnie w kontekście stołecznej polityki mieszkaniowej – mówi Marlena Happach, architekt miasta i dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Tereny pofabryczne przy ulicy Górczewskiej stanowią potencjalną lokalizację Warszawskiej Dzielnicy Społecznej (WDS), czyli pilotażowego programu mieszkalnictwa uspołecznionego. Autorzy najlepszych i nagrodzonych projektów z Europanu dla Ulrychowa podczas czterodniowych warsztatów wypracowali swoje uwagi i wytyczne. Ich wnioski zostaną wykorzystane w dalszych pracach nad Warszawską Dzielnicą Społeczną.

Spośród 13 projektów dla Warszawy jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia. Oto zwycięzcy:
1. Maria Nuñez z Madrytu ("Warszawa Common Places”)
2. Lluis Juan Liñán, Andrea Gimeno Sánchez, Josep Vicent Lluch Diaz z Walencji (“The Excity”)
3. Borys Kozłowski i Barbara Jakubowska z Rotterdamu (“House the Productivity”)

Młodzi projektanci zaprezentują publicznie swoje pomysły w czwartek, 1 marca, o godz. 12.30 w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (ul. Marszałkowska 77/79, sala „Kasyno”) podczas otwarcia wystawy pokonkursowej. Tego samego dnia, w tym samym miejscu, będzie można wziąć udział również w dyskusji, która potrwa do godz. 15.00. Wystawę będzie można oglądać do piątku, 9 marca, w godz. 8.00-17.00.

14. Europan odbywał się w 13 krajach w 44 różnych lokalizacjach. Zgłosiło się 1003 uczestników. Po wstępnej selekcji jury konkursowe rozpatrywało 237 projektów. Zwycięzców było 41, przyznano też 47 drugich nagród i 48 wyróżnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie