Teren przedwojennych zakładów optycznych na Kamionku przemienił się w tętniące życiem miejsce z biurami, usługami i mieszkaniami. Przyglądamy się warszawskiemu kompleksowi Fabryka PZO.
Fabryka PZO to inwestycja, która zmieniła obraz tego mikroregionu z wielką korzyścią dla mieszkańców oraz pracowników. Na Kamionku powstało miejsce, które jednocześnie zanurzone jest w przeszłości, ale i nie ukrywa, że przynależy do XXI w.
Kompleks Fabryka PZO tworzy kilka budynków. Za projektem najstarszej części inwestycji, PZO I, odpowiadają Konkret Architekci, wnętrza zaprojektowała pracownia APA Wojciechowski Architekci, która stoi również za projektem architektury i wnętrz budynku PZO II oraz znajdującego się na terenie zrewitalizowanych terenów Polskich Zakładów Optycznych Food Hallu.
W ramach projektu, w obu budynkach PZO I i PZO II powstało w sumie ponad 18 000 mkw biur i usług, a także 121 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i funkcjonalnym układzie pomieszczeń.
Cały obiekt został zaplanowany z dbałością o każdy szczegół. Kameralne patio, restauracja, ogólnodostępne strefy zieleni, fitness klub oraz miejsca w dwupoziomowym garażu podziemnym, a także parking i szatnia z prysznicem dla rowerzystów, sprawiają, że warunki do pracy są znakomite. Na każdym piętrze jest możliwość wydzielenia biur dla kilku najemców lub zaadaptowania całości na potrzeby jednej firmy.
10 czerwca br. na terenie kompleksu Fabryki PZO działalność rozpoczął Food Hall z sześcioma konceptami kulinarnymi, kawiarnią i tętniącym życiem ogródkiem. Klimatyczne wnętrze PZO Food Hall wyróżnia się loftowym, ponadczasowym designem, który przeplata się z artefaktami pochodzącymi z Polskich Zakładów Optycznych. Praski klimat jest również widoczny w komunikacji wizualnej projektu, nawiązującej do stylistyki oryginalnych praskich murali reklamowych z lat 70-tych.
– We wnętrzu Food Hallu wykorzystaliśmy oryginalne elementy z fabryki sprzętu optycznego takie jak oprawy oświetleniowe, a charakterystycznym elementem tego miejsca jest „Caffe Nyska” – czyli zabytkowy samochód rozpoznawalny przez młodsze i starsze pokolenia Warszawiaków, który odrestaurowaliśmy i przebudowaliśmy w kawiarnię. Elementy świetlne w PZO Food Hall przykują uwagę każdego gościa, a uważne oko dostrzeże również wyjątkowe elementy aranżacji sufitu jak oświetlenie z autentycznych beczek po piwie, czy logotyp świetlny nawiązujący do oryginalnego neonu Polskich Zakładów Optycznych” - mówi Bartosz Prytuła, Managing Partner w White Star Real Estate.
Wbudowany ślad węglowy budynku został obniżony poprzez zachowanie oryginalnej konstrukcji budynku, natomiast operacyjny ślad węglowy został zminimalizowany poprzez modernizację obiektu. Budynek zapewnia również infrastrukturę dla rowerzystów w tym szatnię damską i męską z szafkami, prysznicami oraz łazienkami. Dodatkowo w garażu zlokalizowane są stojaki na rowery.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.