REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Fair Building. Czy wiesz, kto zbudował twój budynek?

  • Autor: UM Gdynia
  • 14 lis 2017 10:16
Fair Building. Czy wiesz, kto zbudował twój budynek?
Fair Building - Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji // fot. mat. prasowe Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia

The New York Times okrzyknął ją jedną z sześciu najlepszych ekspozycji 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawę „Fair Building” od 16 listopada będzie można oglądać w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

REKLAMA

Wystawa „Fair Building” autorstwa Dominiki Janickiej – kuratorki, architektki i projektantki – podejmuje temat, zazwyczaj pomijany oraz bagatelizowany w dyskursie architektonicznym, którym jest wkład robotników w proces budowlany.

Kupujemy coraz więcej produktów spożywczych z naklejką „fair trade”. Zastanawiamy się nad wyborem butów ze względu na to, czy zostały wykonane przez uczciwie opłaconych rzemieślników. Krytykujemy firmy odzieżowe upokarzające swoich pracowników i łamiące prawo pracy. Ale czy kiedykolwiek zdarzyło się, że użytkownicy budynku zbojkotowali go ze względu na nieetyczne warunki pracy na budowie? Czy myślimy o bezpieczeństwie budowniczych? Czy rozważamy proces budowy pod względem etyki pracy?

Celem wystawy „Fair Building” nie jest szukanie winnych nadużyć, ale stworzenie przestrzeni do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był efektywny, a jednocześnie sprawiedliwy. Architektura jest kolektywną pracą, a za jej sukcesem bądź porażką stoją wszyscy zaangażowani. Potrzeby twórców (zaczynając od architektów i inwestorów, a kończąc na pracownikach fizycznych) nie mogą być ignorowane na żadnym etapie. Na efekt finalny nie składa się tylko zewnętrzna fasada, czyli to, co widzimy, oglądając czy użytkując budynek, ale wszystko, co doprowadziło do jego powstania.

Wystawę „Fair Building” będzie można oglądać w galerii F0.26 w PPNT Gdynia (budynek IV, al. Zwycięstwa 96/98) w dniach 16 listopada-30 grudnia 2017, w godz. 0.00-18.00 (wyłączając dni świąteczne).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie