×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Fenomen polskich fabryk mebli

  • Autor: meble.com.pl
  • 30 kwi 2014 13:11
Fenomen polskich fabryk mebli
fot. meble.com.pl

"Kto nie idzie do przodu - cofa się" - patrząc na listę prowadzonych prac budowlanych i modernizacyjnych w polskich fabrykach mebli, śmiało można powiedzieć, że meblarze hasło to znają doskonale. W inwestycjach wręcz się prześcigają.

REKLAMA

Na początku kwietnia oddana została do użytku nowa hala produkcyjna firmy Szynaka Meble. Powierzchnia obiektu, który wraz z wyposażeniem (w tym nowoczesnym parkiem maszynowym) kosztował 12 milionów złotych, to ponad 4000 mkw. Powstała w nieco ponad pół roku hala wyposażona została w nowoczesne maszyny renomowanych producentów tj: Imac, Sirio, Zaffaroni czy Stemas.

Co ciekawe, jak wyliczył Jan Szynaka, prezes Grupy Szynaka to rodzinne przedsiębiorstwo przez ostatnie siedem lat przeznaczyło na inwestycje ponad 149 milionów złotych. Podjęte w tym czasie inwestycje (m.in. budowa nowoczesnego Centrum Wystawienniczego) tylko w minimalnym stopniu były wspierane z zewnętrznych źródeł.

Przy wsparciu Unii

Z dofinansowań korzysta za to obficie firma Nowy Styl, która weszła właśnie w kolejny etap budowy fabryki mebli biurowych w Jaśle. Obecnie prace przeniesione zostały do wnętrza nowowybudowanego budynku fabrycznego. Hale doposażane są w specjalistyczne maszyny do produkcji mebli pracowniczych, kórych głównym dostawcą jest firma Homag. Znaczna część maszyn została już zmontowana i oczekuje na uruchomienie. Od września do grudnia 2013 przetestowanych i zaakceptowanych do wysyłki zostało około 2/3 wszystkich urządzeń, w tym system magazynowania płyt, pilarka panelowa, linia okleiniarek, systemy transportowe i bufor – sorter.
Testy maszyn i instalowanego oprogramowania przewidziane są na maj bieżącego roku, zaś uruchomienia produkcji - na sierpień.

Prowadzone od 2009 roku prace w firmie Nowy Styl, realizowane są dzięki wsparciu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013. Wartość inwestycji to ponad 109 mln zł, natomiast dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło niemal 40 mln zł.

Nowe fabryki, nowe siedziby

Prace budowalne trwają również w Lubawie - w siedzibie firmy Libro. Rozbudowana jest tam właśnie hala wystawiennicza producenta mebli tapicerowanych, która "wzbogacona" zostanie o drugie piętro, na którym, według planów od przyszłego roku organizowane będą targi wewnętrzne. Powierzchnia każdej z kondygnacji liczyć będzie około 1100 m2. W efekcie trwających prac zmieniona zostanie również część biurowa budynku, która położona jest tuż przy ulicy. Efektowne przeszklenia i modernizacja wnętrz pozwolą nie tylko na zmianę warunków pracy, ale też na wizerunku siedziby przedsiębiorstwa.

Trwające obecnie inwestycje, to jednak tylko "wierzchołek góry lodowej" wszystkich przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat branżowych przedsięwzięć. Firma Halex - dla przykładu w ubiegłym roku uruchomiła w Elblągu nową linię do produkcji stelaży krzeseł. Opierająca się na maszynach firy Imac linia pozwoliła producentowi uniezależnić się od kooperantów i uzyskać pełną kontrolę nad jakością produkcji krzeseł. Z kolei w firmie Schattdecor w połowie maja odbędzie się uroczystość otwarcia inwestycji w zakładzie w Głuchołazach.

Więcej informacji z branży meblarskiej w serwisie www.meble.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie