REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Figura św. Jana Pawła II trafi do wadowickiego muzeum. Autorem Karol Badyna

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2017 09:18
Figura św. Jana Pawła II trafi do wadowickiego muzeum. Autorem Karol Badyna
Fot. pixabay

Odlaną z brązu figurę Jana Pawła II otrzyma wadowickie Muzeum Domu Rodzinnego papieża. Autorem jest prof. Karol Badyna.

REKLAMA

Rzeźbę można oglądać w Wadowicach już kwietnia br. Wówczas krakowski artysta zaprezentował tam odlane z brązu Piety, czyli plastycznego przedstawienia Matki Bożej trzymającej na kolanach martwego Jezusa. Od XIII w. jest to znany motyw ikonograficzny. Wystawę dopełniała figura Jana Pawła II.

Karol Badyna jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W twórczości zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Posiada liczne realizacje pomnikowe w Polsce i za granicą. Zajmuje się także sztuką sakralną. Zaprojektował obiekty w kilkunastu diecezjach w Polsce. Od 2009 r. zajmuje się projektowaniem i realizacją Ogrodów Biblijnych w zespole z prof. Zofią Włodarczyk.

Wadowickie Muzeum istnieje w kamienicy, w której rodzice Wojtyły - Karol i Emilia z Kaczorowskich z synem Edmundem - zamieszkali w 1919 r. Należała do miejscowego Żyda Jechiela Bałamutha. Rok później urodził się w niej Karol Wojtyła.

Po wyborze 16 października 1978 r. kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dom stał się miejscem pielgrzymek. Dzięki staraniom krakowskiej kurii powstało w nim muzeum. Otwarcie odbyło się w 1984 r.

W latach 2010-2014 budynek przebudowano i stworzono w nim nową ekspozycję. Na wystawie znalazło się kilkaset eksponatów związanych z Karolem Wojtyłą. Ich dopełnieniem jest ponad 150 instalacji multimedialnych. Sercem ekspozycji jest mieszkanie Wojtyłów, któremu przywrócony został wygląd z czasów, gdy mieszkał tam późniejszy papież. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie