×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Filmowa Szuflandia najtrudniejsze rewitalizacyjne znoje ma już za sobą

  • Autor: UM Łódź
  • 08 sie 2018 15:04
  • Aktualizacja: 08 sie 2018 15:03
Filmowa Szuflandia najtrudniejsze rewitalizacyjne znoje ma już za sobą
Łódź, fot. pixabay

W zabytkowym gmachu przy ul. Wólczańskiej 17 w Łodzi zakończył się kolejny etap remontu, gdzie odbudowane zostało południowe skrzydło. W ten sposób budynek Szuflandii, znanej z filmu Juliusza Machulskiego "Kingsajz", odzyskał oryginalny kształt.

REKLAMA

Najtrudniejszy etap rewitalizacji niszczejącej przez lata zabytkowej willi fabrykanckiej przy ul. Wólczańskiej 17 już za nami. Odbudowane zostało południowe skrzydło Szuflandii, która w ten sposób odzyskała bryłę znaną z filmu "Kingsajz". Wyburzenie przed laty tego skrzydła znacznie osłabiło konstrukcję budynku. Przypomnijmy, że na wiosną 2015 r. w zrujnowanej willi zawalił się dach i część stropów.

Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, przypomniał, że batalia o uratowanie Szuflandii trwa już blisko 5 lat. - Niespełna 3 lata temu Rada Miejska wyraziła zgodę na wniesienie aportem tej nieruchomości do Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej. Wcześniej miasto próbowało sprzedać tę nieruchomość, ale nie znalazł się żaden nabywca. Gdy rozpoczynał się remont, drżeliśmy o to, czy nie będzie jakichś komplikacji, bo budynek był w tragicznym stanie. W poprzedniej kadencji próbowaliśmy namówić Radę Miejską do wniesienia aportu do spółki, ale wtedy dostaliśmy czerwone światło. Udało się to dopiero w 2015 r. po tym, jak nie udało się znaleźć kupca. Później były aż trzy przetargi zanim udało się wyłonić wykonawcę, który za 10,7 mln zł odbuduje Szuflandię. Wygląda na to, że po odtworzeniu lewego skrzydła, wszystko co najtrudniejsze przy rewitalizacji tej willi jest już za nami.

Krzysztof Kacprzak, wiceprezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej powiedział: - Przejęliśmy budynek w katastrofalnym stanie. Obecnie w Szuflandii trwają intensywne prace budowlane, tak by zamknąć wszystkie budynki przed nastaniem zimy. W głównym obiekcie trwają m.in. prace na poddaszu. Po ich zakończeniu, na początku września rozpocznie się montaż dachu. Prowadzimy konsultacje z konserwatorem zabytków w sprawie okien, które będą montowane zaraz po zakończeniu prac z odbudową dachu. Na terenie posesji znajdują się jeszcze dwa inne budynki. W jednym z nich trwają prace instalacyjne, a w drugim, który został odbudowany od podstaw, zakończono prace konstrukcyjne i jeszcze w sierpniu rozpocznie się montaż okien.

Rewitalizacja Szuflandii powinna zakończyć się do końca czerwca 2019 r. Działalność w nowej siedzibie ŁSI planuje rozpocząć na przełomie września i października.

Po zakończeniu prac budowlanych ŁSI przeprowadzi niwelację terenu posesji oraz wybuduje podziemne zbiorniki na wodę opadową.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie