×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Finał remontu famuły przy Przędzalnianej na Księżym Młynie

  • Autor: UM Łódź
  • 06 lut 2023 12:34
Finał remontu famuły przy Przędzalnianej na Księżym Młynie
Kończą się prace w kolejnej zabytkowej famule przy ul. Przędzalnianej 61 w Łodzi, fot. UMŁ

Kończą się prace w kolejnej zabytkowej famule przy ul. Przędzalnianej 61 w Łodzi. Po remoncie powstanie tu siedem lokali mieszkalnych, pracownie twórcze oraz poczta.

REKLAMA

  • Rewitalizacja na Księżym Młynie jest kompleksowa i obejmuje każdy element.
  • Famuły są odnawiane od piwnic aż po dachy – wzmacniane są konstrukcje budynków, odnawiane są wnętrza i podwórza.
  • Coraz więcej budynków odzyskało już dawny blask, a prace dobiegają właśnie końca przy ul. Przędzalnianej 61.

– Wykonawca za kilka dni będzie gotowy do odbioru inwestycji. W budynku trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W famule przy ul. Przędzalnianej 61 wzmocnione zostały fundamenty, pojawiły się nowe instalacje, tynki i pokrycie dachu. Naprawiono stropy i więźbę dachową. Budynek ma nową stolarkę okienna i drzwiową, a część historycznej stolarki drzwiowej została odrestaurowana. Konserwacji poddano również elewację budynku.

Przędzalniana 61 – co tam powstanie?

Na parterze budynku znajdą się dwie pracownie dla twórców i jeden lokal użytkowy z przeznaczeniem na pocztę, która będzie również dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. W famule wygospodarowano również miejsce na siedem lokali mieszkalnych. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 3,1 mln zł.

Do końca 2023 r. Księży Młyn zostanie odnowiony w całości. 

Nazwa Księżego Młyna pochodzi od osady młyńskiej należącej do dawnego plebana. Za sprawą przedsiębiorczego Karola Scheiblera stała się ona miastem w mieście, które przyciągało tłumy. Najpierw w celach zarobkowych, teraz – turystycznych. Były tu szkoła, remiza strażacka, sklepy, a nawet szpital i bocznica kolejowa. Projekt całego kompleksu Księżego Młyna inspirowany był angielskimi osadami przemysłowymi. Obecnie jest to miejsce, przyciągające do siebie tysiące turystów, artystów i fotografów, którzy uwieczniają to niezwykłe miejsce na wielu fotografiach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie