REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Finał restauracji w sanktuarium kalwaryjskim już w przyszłym roku

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2022 15:47
Finał restauracji w sanktuarium kalwaryjskim już w przyszłym roku
Pod koniec 2023 r. możemy się spodziewać finału restauracji zabytkowych obiektów w sanktuarium kalwaryjskim. fot. Shutterstock

Pod koniec 2023 r. możemy się spodziewać finału restauracji zabytkowych obiektów w sanktuarium kalwaryjskim. Drewniane budynki zostaną zaadaptowane na cele edukacyjne i wystawiennicze.

REKLAMA

  • Przed końcem przyszłego roku zakończą prace restauratorskie w 11 obiektach przy sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
  • Wśród obiektów nich są m.in. zabytkowe kaplice.
  • Po zakończeniu prac budowlanych drewniane budynki zaadaptowane zostaną na cele edukacyjne i wystawiennicze.
  • Koszt prac to 2,6 mln euro.

Renowacją objętych zostało osiem kaplic na Dróżkach Matki Bożej wokół sanktuarium, a także trzy budynki drewniane w bezpośredniej bliskości kalwaryjskiej bazyliki.

"W kaplicach trwają prace konserwatorskie, którym poddano ołtarze, drzwi oraz pozostałe elementy wyposażenia, a także polichromie. W budynkach przyklasztornych trwają prace budowlane. Została wykonana więźba dachowa. Do końca roku dach zostanie pokryty dachówką" - powiedział PAP rzecznik sanktuarium, bernardyn, o. Tarsycjusz.

Po zakończeniu prac budowlanych drewniane budynki zaadaptowane zostaną na cele edukacyjne i wystawiennicze.

"Prace rozpoczęły się na początku października zeszłego roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wszystko wskazuje na to, że zakończą się zgodnie z planowanym terminem, czyli przed końcem 2023 r." - stwierdził rzecznik sanktuarium.

Koszt prac to 2,6 mln euro. Kalwaryjskie sanktuarium pozyskało na ten cel fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG - 1,88 mln euro, a także z ministerstwa kultury - 332,1 tys. euro. Wkład własny wyniósł 390,7 tys. euro.

Sanktuarium realizuje projekt w partnerstwie z opiekunami norweskiego kościoła w Urnes. To najstarsza zachowana drewniana świątynia klepkowa w Norwegii. Powstała w XII w.

Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem w 1602 r. był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Od początku opiekują się nimi Bernardyni. Równolegle wybudowano Dróżki przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!