REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Finisz remontu starego ratusza Białej Krakowskiej

  • Autor: PAP
  • 08 gru 2022 16:26
Finisz remontu starego ratusza Białej Krakowskiej
fot. Unsplash

Zakończyła się renowacja budynku przy pl. Wojska Polskiego w Bielsku-Białej, który niegdyś był siedzibą władz miasta Biała. Jacek Kachel z wydziału prasowego bielskiego magistratu podał, że ostatnim akordem był montaż na zwieńczeniu attyki miejskiego herbu.

REKLAMA

  • Zakończył się remont starego ratusza Białej Krakowskiej w Bielsku-Białej.
  • Remont budynku trwał od 2020 r.
  • Prace kosztowały blisko 1,9 mln zł.

Herb Białej to dwie czerwone, pięciopłatkowe róże na zielonym polu. Ten, który został umieszczony na attyce - jak powiedział Kachel - wzorowany jest na zachowanym eksponacie z papieru firmowego miejskiej Komunalnej Kasy Oszczędności z 1915 r. Urzędnik poinformował w czwartek, że remont budynku trwał od 2020 r. Prace kosztowały blisko 1,9 mln zł. "Niewiele ponad 1 mln zł wyłożył Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej, który posiada ponad 50 proc. udziałów w nieruchomości. Prywatni właściciele pokryli pozostałą część kwoty, w której 400 tys. zł stanowiła dotacja z budżetu miasta" - powiedział.

Prace objęły remont konserwatorski elewacji, sieni i klatki schodowej oraz wykonanie izolacji ścian fundamentowych budynku. Wcześniej naprawiono też więźbę i wymieniono pokrycie dachowe.

Dwupiętrowy budynek w stylu historyzmu został wzniesiony w 1827 r. jako ratusz miasta Białej. Około 40 lat później został przebudowany. W 1897 r. w mieście został wzniesiony nowy budynek ratusza, który do dziś jest siedzibą władz.

Przed połączeniem w 1951 r. Bielsko i Biała stanowiły odrębne miasto.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie