REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Finisz remontu zabytkowego budynku kina Gloria. Co planuje dalej Bytom?

  • Autor: PAP
  • 08 lip 2022 11:39
fot. shutterstock

Zakończył się remont zabytkowego budynku dawnego kina Gloria w Bytomiu. "Odtworzenie kina w tej lokalizacji jest nierealne" - zaznaczył prezes zarządzającej budynkiem Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Marek Stalmach.

REKLAMA

  • Remont zabytkowego budynku dawnego kina Gloria w Bytomiu zakończyła zarządzająca obiektem spółdzielnia.
  • Zaprojektowany przez Herberta Hettera, ośmiokondygnacyjny budynek z elewacją obłożoną białymi płytkami jest jednym z najefektowniejszych w regionie przykładów przedwojennego modernizmu.
  • Odtworzenie kina w tej lokalizacji jest nierealne.

Remont położonego w południowo-wschodniej części bytomskiego rynku obiektu przy ul. Szymanowskiego 2 jest częścią większego projektu rewitalizacyjnego, które obejmuje ul. Dworcową, Zaułek oraz okolice Rynku. Koszt tej pojedynczej inwestycji wyniósł 1,1 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych - 819 tys. zł.

Zaprojektowany przez Herberta Hettera, wybudowany w 1931 r. w stylu modernizmu budynek mieszkalno-usługowy z kinem w tylnej części, był w tamtych czasach nowoczesnym obiektem.

Jego bryła składa się z wielu zachodzących na siebie sześcianów, w tylnej części są też elementy zaokrąglone. Uwagę zwraca elewacja obłożona białymi glazurowanymi płytkami, w której wycięto duże prostokątne okna. Optyczną lekkość budynku osiągnięto poprzez cofnięcie dolnej kondygnacji i zastosowanie okien narożnikowych.

"W okresie międzywojennym funkcjonowały dwie szkoły modernizmu; polska i niemiecka - trudno powiedzieć która z nich była lepsza, gdyż obie były znakomite" - zaznaczył cytowany w informacji miasta Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.

"Sukcesem tej inwestycji jest, że udało się mocno zbliżyć do okładzin, które zamontowane były pierwotnie na elewacji, co było możliwie dzięki dobremu projektowi i zastosowanej technologii" - ocenił Konarzewski.

Zakres prac był szeroki i obejmował głównie remont elewacji i dachu. Najpierw zdemontowano odpadające płytki elewacyjne, następnie wzmocniono stalową konstrukcję ścian i docieplono je wełną mineralną. Zwieńczeniem prac była zabudowa specjalnie zamówionych płytek akrylowych.

"Na oryginalną okładzinę położona została nowa płytka ceramiczna. Kiedy wykonawca rozpoczął proces demontażu starej okładziny okazało się, że trzeba było usuwać ją kątówką, a to mogłoby doprowadzić do uszkodzenia stalowej konstrukcji obiektu" - powiedział prezes zarządzającej budynkiem Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Marek Stalmach.

Dodatkowo założono nową stolarkę okienną w części wspólnej budynku i okładziny z naturalnych materiałów na parterze budynku, gdzie witryny mają lokale użytkowe - sklep i pizzeria (prócz nich w budynku jest 15 lokali mieszkalnych, w których mieszka 25 osób).

"Z elewacji usunęliśmy wszystkie szyldy, a przed nami są jeszcze uzgodnienia z wydziałem architektury urzędu miasta, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie dla tej przestrzeni i nie zepsuć efektu nieprzemyślanymi reklamami" - zadeklarował Stalmach.

Miasto przypomina, że część budynku, w której działało kino Gloria spłonęła 5 kwietnia 2011 r. Podpaliło je trzech nastolatków. W trakcie kradzieży kabli wrzucili oni do sali kinowej zapalone świece. Spłonęła sala kinowa i dach, kina nie udało się uratować.

W 2019 r., po ośmiu latach od pożaru, zarządca budynku wywalczył odszkodowanie w kwocie ok. 4 mln zł, które wydano na inne cele.

"Odtworzenie kina w tej lokalizacji jest nierealne ze względów ekonomicznych i formalnych, ale są pomysły, by w podwórzu, które jest jeszcze w fazie zagospodarowywania, organizować raz w roku seanse filmowe. Planujemy też mural na ścianie szczytowej łączącej dawne kino z częścią mieszkalną, który będzie przypominał o historii tego miejsca" - zadeklarował Stalmach.

"Widzimy jak zmienia się śródmieście Bytomia, jak pięknieją kamienice i ulice m.in. przy ul. Dworcowej, Rycerskiej czy ul. Zaułek. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji, która umożliwiła skorzystanie z dofinansowania unijnego przedsiębiorcom i wspólnotom mieszkaniowym" - podkreślił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

"Dofinansowanie unijne w połączeniu z prywatnym kapitałem i ogromnym zaangażowaniem wspólnot mieszkaniowych daje niesamowity efekt" - ocenił prezydent Wołosz.

Ogółem do wartego 26 mln zł projektu modernizacji reprezentacyjnej ul. Dworcowej i 13 kamienic w centrum tego miasta Bytom otrzymał 15,3 mln zł unijnej dotacji.

Prace na ul. Dworcowej rozpoczęto jesienią ub.r. od strony placu Wolskiego. Docelowo, oprócz ul. Dworcowej (a także pobliskiej ul. Zaułek), remontowane są elewacje, dachy i klatki schodowe 11 zabytkowych kamienic przy ul. Dworcowej nr 2, 9, 14, 18, 21, 22, 24, 29, 30, 31 i 32, a także dwóch kamienic przy ul. Rycerskiej i Szymanowskiego (kino Gloria).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie