×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Finisz rewitalizacji zabytku przy Roosevelta 15 w Łodzi. Tam przeniesie się Sejmik

  • Autor: PAP
  • 02 lut 2023 15:16
Finisz rewitalizacji zabytku przy Roosevelta 15 w Łodzi. Tam przeniesie się Sejmik
fot. Unsplash

W II kwartale tego roku ma zakończyć się rewitalizacja gmachu przy Roosevelta 15, dawnej siedziby Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, do którego jesienią przeprowadzi się Sejmik i kilka departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

REKLAMA

  • Dawny gmach Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich przechodzi metamorfozę.
  • Prace modernizacyjne przy Roosevelta 15 są już na finiszu.
  • Inwestycja jest realizowana przez Miasto Łódź wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.
  • Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł, w tym prawie 8,5 mln zł z UE.

"Prace modernizacyjne przy Roosevelta 15 są już na finiszu. Dawny gmach Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich przechodzi metamorfozę; po zakończeniu inwestycji to będzie jeden z piękniejszych budynków w tej części miasta. Ekipa remontująca budynek zakończyła już większą część prac związanych z przebudową pomieszczeń, renowację sztukaterii, stolarki, polichromii czy boazerii" - poinformowała w czwartek dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

W obiekcie rozprowadzono nowe instalacje, położono parkiety, urządzono pomieszczenia techniczne i łazienki oraz zainstalowano grzejniki. Pojawiła się także nowa winda, okna i drzwi. Inwestycja zostanie zakończona w II kwartale tego roku. Do wykonania zostały głównie prace wykończeniowe; kończą się prace przy renowacji polichromii w głównej klatce schodowej i renowacji świetlika nad salą główną, tapetowanie oraz montaż iluminacji na elewacji frontowej. Niebawem gotowe będą także poddane renowacji wrota i drzwi zewnętrzne oraz zachowane meble.

Remont obejmuje również dostosowanie wnętrz do obowiązujących współcześnie przepisów, m.in. przeciwpożarowych. Nowym elementem jest zewnętrzna winda, aby budynek był dostępny również dla osób mających problemy z poruszaniem.

Inwestycja przy ul. Roosevelta 15 jest realizowana przez Miasto Łódź wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego i to właśnie na jego potrzeby modernizowany jest zabytkowy gmach banku. Będą tu m.in. organizowane posiedzenia sejmiku województwa. Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł, w tym prawie 8,5 mln zł z UE.

"To jeden z ważniejszych, ale również pełen niespodzianek remont. Udało nam się odkryć wiele ciekawych dekoracji, detali architektonicznych i polichromii. To też jeden z tych budynków, w którym zachowało się wiele oryginalnych elementów wnętrz. Po modernizacji w piwnicach, czyli dawnym skarbcu znajdzie się serwerownia, na parterze sala obrad, sale konferencyjne oraz gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczone zostaną na biura. Finał inwestycji planujemy na jesień 2023 roku" - zaznaczył dyrektor departamentu infrastruktury w łódzkim urzędzie marszałkowskim Rafał Jóźwiak.

Budynek przy ul. Roosevelta 15 powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Zaprojektowało go biuro architektoniczne Wilhelma Martensa odpowiedzialne za podobne realizacje m.in. w Berlinie i Hamburgu.

Przez wiele lat obiekt służył instytucjom finansowym, głównie bankom, dlatego w jego wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wyposażenia charakterystyczne dla tego typu placówek. W 1910 roku znajdował się w nim m.in. odkurzacz centralny. Podczas prac odkryto także konstrukcję szybu windowego z lat 30. ubiegłego wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie