×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Fort Legionów pięknieje w swoim tempie

  • Autor: UM Warszawa
  • 28 mar 2023 10:41
Fort Legionów pięknieje w swoim tempie
W ubiegłym roku właściciele Fortu Legionów przy ul. Zakroczymskiej 12 w Warszawie zakończyli kolejny etap remontu pomieszczeń ceglanej budowli, fot. UM Warszawa

W ubiegłym roku właściciele Fortu Legionów przy ul. Zakroczymskiej 12 w Warszawie zakończyli kolejny etap trwającego już kilka lat remontu.

REKLAMA

Fort Włodzimierz (pierwotna nazwa) został wzniesiony w latach 50. XIX na podstawie projektu francuskiego fortyfikatora Marca Montelemberta i wchodził w skład zespołu umocnień Cytadeli Warszawskiej. Jest jednym z trzech zachowanych fortów artyleryjskich znajdujących się na zachodnim przedpolu Cytadeli.

Fort wybudowano z czerwonej cegły fortecznej, uzupełnionej detalem z piaskowca w dwóch kolorach. Obiekt bez większych uszkodzeń przetrwał I i II wojnę światową. Po wojnie nie był użytkowany i popadał w ruinę. W latach 90. XX w. Fort Legionów został kupiony przez prywatnych właścicieli od Agencji Mienia Wojskowego.

Fort Legionów w coraz lepszej kondycji

Nowi właściciele od lat prowadzą prace zmierzające do przywrócenia zabytkowi właściwego wyglądu. Do tej pory wykonano między innymi rekonstrukcję suchej fosy wokół fortu i wałów ziemnych oraz remont murów obwodowych. Od kilku lat trwają prace związane z renowacją wnętrz, które wielokrotnie były dotowane z budżetu miasta a dofinasowanie na ten cel przekroczyło dotąd 800 tys. zł.

Trzy sale na parterze

W 2022 r. wyremontowano trzy pomieszczenia zlokalizowane na parterze. Podczas prac usunięto wtórne, zawilgocone tynki, osuszono ściany, przemurowano zniszczone partie murów. Cegły zakonserwowano i wykonano nowe spoiny. Odtworzono pierwotny układ pomieszczeń sprzed licznych przebudów. 90 tys. zł. na te prace pochodziło z budżetu miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie