REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Fortu VII w Poznaniu zostanie zmodernizowany

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 16:23
Fortu VII w Poznaniu zostanie zmodernizowany
Fot. pixabay

11,4 mln zł zostanie przeznaczonych na renowację pierwszego na ziemiach polskich obozu koncentracyjnego - Fortu VII w Poznaniu. Dzięki dotacji z UE, dla zwiedzających ma zostać stworzona tzw. ścieżka fortyfikacyjna, która umożliwi lepsze poznanie obiektu.

REKLAMA

- Fort przy ul. Polskiej był miejscem wielu tragicznych wydarzeń, jako pierwszy obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce. Jest naszą powinnością zadbać, by kolejne pokolenia poznaniaków mogły uczyć się historii w godnych warunkach. Dlatego tak ważna jest kompleksowa modernizacja Fortu VII, której efekty zobaczymy już za dwa lata - podkreślił w czwartek zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Dzięki dotacji z funduszy unijnych, w Forcie wykonana ma zostać m.in. renowacja murów fosy. Wyremontowany i na nowo zagospodarowany ma zostać również teren w obrębie prawego majdanu i prawej podwalni, które obecnie są niedostępne dla zwiedzających. Projekt zakłada również odrestaurowanie muru przy bramie głównej oraz odtworzenie bramy zamykającej most.

Jak podkreślił dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, dzięki dotacji uda się odtworzyć autentyczny, XIX-wieczny wygląd fortyfikacji.

- Fort VII po zrealizowaniu projektu uzyska wysoką atrakcyjność, a to jest niezbędne, żeby w sposób wyczerpujący i poruszający zaprezentować doświadczenia Wielkopolan z okresu okupacji niemieckiej. Jednocześnie prezentacja w muzeum ścieżki fortyfikacyjnej będzie najatrakcyjniejszą prezentacją poznańskich fortyfikacji i przyciągnie do muzeum kolejne środowisko osób zainteresowanych historią - mówił Łęcki.

"Ścieżka fortyfikacyjna" obok obecnej "ścieżki martyrologicznej" ma pozwolić na kompleksowe poznanie obiektu. W Forcie mają się pojawić m.in. repliki XIX-wiecznych armat i mundurów, projektory multimedialne i dotykowe, a także audioprzewodniki.

Łączna wartość projektu wynosi ponad 17 mln zł, z czego 11,4 mln zł to dotacja ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja ma zostać zrealizowana do połowy 2019 roku.

W poznańskim Forcie VII w czasie II wojny światowej zginęło co najmniej 4,5 tys. osób. Oficjalnie Fort VII był więzieniem i obozem przejściowym dla ludności cywilnej, w rzeczywistości jednak był przede wszystkim obozem zagłady.

W październiku 1939 roku w Forcie VII Niemcy dokonali pierwszego masowego zagazowania więźniów. Tlenkiem węgla zatruto wtedy ok. 400 pacjentów szpitali psychiatrycznych. Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które mieści się w Forcie VII podaje, że więźniami obozu było miedzy 18 tys. a 40 tys. osób, w tym poznańska elita, powstańcy wielkopolscy, ale też młodzież, instruktorzy harcerscy, nauczyciele i duchowni. Obóz istniał w tym miejscu do kwietnia 1944 r. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie