×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Forum Gdańsk zostało uroczyście przekazane gdańszczanom

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 cze 2018 09:15
  • Aktualizacja: 08 cze 2018 09:19
Forum Gdańsk zostało uroczyście przekazane gdańszczanom
fot. mat. prasowe

Ceremonia przekazania Forum Gdańsk mieszkańcom, w tym stalowej rzeźby lwa, która zdobi północno-zachodni budynek kompleksu miała miejsce w środę 6 czerwca. Inwestor z tej okazji zaprosił mieszkańców na koncert Grzegorza Hyżego, finalisty trzeciej edycji programu X Factor. Wydarzenie poprowadził Filip Chajzer, znany prezenter telewizyjny. Symboliczne przekazanie mieszkańcom rzeźby stalowego lwa poprzedził pokaz pirotechniczny.

REKLAMA

Tuż przed koncertem, wewnątrz budynku odbyło się poświęcenie Forum oraz przecięcie wstęgi, którego dokonali:  Ron J.P.M. van Dartel Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, Josip Kardun prezes Multi Coroporation, Wiesław Bielawski zastępca Pprezydenta Miasta Gdańska, Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. Były podziękowania, gratulacje, przemowy.

Forum Gdańsk to ponad 20 restauracji, barów i kawiarń, specjalizujących się w kuchniach z różnych regionów świata oraz 170 sklepów renomowanych marek. Część z nich zadebiutowała w Trójmieście. Oferta jest szeroka i różnorodna. Pierwszy weekend po otwarciu, Forum odwiedziło aż 180 tysięcy gości.

Koncepcja architektoniczna Forum Gdańsk oparta jest na wizji holenderskiego biura projektowego TNT, natomiast biuro projektowe Sud Architectes rozwinęło ją w kolejnych fazach projektu.

- Architektura obiektów na terenie Forum Gdańsk kształtowana jest przez dwie główne osie kompozycyjne - oś Królewską i Oś wzdłuż Kanału Raduni – mówi Michał Kotala, jeden z projektantów Forum z Sud Architectes. – Różny sposób kształtowania obiektów po wschodniej i zachodniej stronie Kanału Raduni wynika właśnie z tego podziału. Zabudowa na wschodniej stronie kanału Raduni współgra z zabudową Głównego Miasta. Natomiast od zachodu budynek został ukształtowany w charakterze pierzejowej zabudowy miejskiej. W swoim wyrazie nadaje ulicy 3-go Maja spokojny rytmiczny styl, harmonizując z innymi budynkami. Nawiązuje do urbanistyki miejskiej z podziałem na kondygnacje i nieregularnym rytmem otworów okiennych – dodaje.

Forum Gdańsk powstało w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i spółki Multi Poland, będącej częścią międzynarodowego koncernu Multi Corporation. To nowoczesne miejsce łączące przestrzenie publiczne, usługi, handel, rozrywkę, restauracje i kawiarnie, która powstała m.in. dzięki przykryciu torów kolejowych. Przestrzeń publiczna stanowi powyżej 40 proc. tego miejskiego centrum.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie