Fotowoltaiczne wiaty przystankowe w RzeszowiePropertydesign.pl - 02-03-2020 09:53


Przestrzeń publiczna w Rzeszowie zostanie wzbogacona o kolejne obiekty wpisujące się w koncepcję ekologicznego smart city. W mieście pojawi się 27 nowych wiat przystankowych zintegrowanych z fotowoltaiką.

ML System, wyspecjalizowana spółka technologiczna z polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), podpisała wartą 1,4 mln zł umowę z generalnym wykonawcą zatok autobusowych na dostawę 27 wiat przystankowych. Obiekty staną w Rzeszowie.

 

Dotychczas spółka dostarczyła Rzeszowowi 140 wiat przystankowych: 20 z nich posiada centralne sterowanie energią, sześć ma zainstalowany system grzewczy, 22 instalację fotowoltaiczną, a pięć instalację chłodzenia. Wiaty przystankowe wyprodukowane przez ML System są również widoczne w Stalowej Woli, Boguchwale, Wieliczce, Koszalinie i mieście Resko.

- Wiaty przystankowe będą miały funkcję grzania i chłodzenia. To kolejny kontrakt z Rzeszowem tego typu, co potwierdza innowacyjny charakter miasta oraz dobrą współpracę z ML System - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Przystanek miejski zintegrowany z instalacją fotowoltaiczną jest elementem infrastruktury transportu zbiorowego, który wpisuje się w koncepcję smart city. Wygenerowaną przez układ PV energię można na bieżąco eksploatować (zasilanie klimatyzacji, oświetlenie LED, ładowanie telefonów, ogrzewanie szyb oraz ławki), a nadwyżki magazynować w akumulatorach. Dzięki zainstalowanym taśmom LED wewnątrz zespolenia szyb oświetlenie jest odporne na akty wandalizmu. Ponadto można stosować innowacyjne, podgrzewane szyby z funkcją „no frost”.

Warto wspomnieć o rzeszowskim Dworcu Komunikacji Lokalnej, którego elewacja została wykonana z fotowoltaicznej fasady wentylowanej, będącej autorskim rozwiązaniem ML System. W pasach okiennych budynku głównego zastosowano z kolei fotowoltaiczne żaluzje, kolejne systemowe rozwiązanie spółki. Dzięki użytym elementom aktywnym dworzec jest energetycznie dodatni, tj. w rozliczeniu rocznym więcej energii produkuje niż zużywa.

W ramach inwestycji ML System wykonał do tej pory Rzeszowowi instalacje PV i BIPV na ponad 50 obiektach użyteczności publicznej. Zainstalowano systemy dachowe, żaluzje i fasady wentylowane o łącznej mocy ponad 1MWp.