REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Francuski startup pracuje nad aplikacją z miejską nawigacją dla niewidomych

  • Autor: PAP
  • 23 wrz 2022 15:28
Francuski startup pracuje nad aplikacją z miejską nawigacją dla niewidomych
Francuski startup pracuje nad aplikacją z miejską nawigacją dla niewidomych, fot. shutterstock

Założony przez dwoje francuskich studentów startup SonarVision opracował nawigację, która pozwala samodzielnie poruszać się po wielkim mieście osobom niewidomym. Właśnie testują ją w Paryżu.

REKLAMA

  • Rozszerzona rzeczywistość (AR), przestrzenny dźwięk i kamera - twórcy aplikacji SonarVision wykorzystali najnowsze technologie, by umożliwić osobom niewidomym i słabowidzącym swobodne poruszanie się po wielkim mieście.
  • Wystarczy powiedzieć, dokąd chce się iść, a aplikacja sama wyznaczy najdogodniejszą trasę i poprowadzi nas do celu.

Opracowana przez dwoje francuskich studentów inżynierii aplikacja SonarVision ma wykrywać te przeszkody, bo do opracowania trasy wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość, a prowadzi we właściwym kierunku za pomocą przestrzennego dźwięku. Jej autorzy właśnie prowadzą testy na ulicach Paryża i wprowadzają ostatnie poprawki. "Staramy się stworzyć coś bardzo prostego. Zasada działania jest taka, że skręcasz w tę stronę, z której dochodzi dźwięk, i po prostu idziesz dalej" - mówi w rozmowie z Euronews Next współzałożyciel i dyrektor generalny SonarVision, Nathan Daix.

Startup zamierza udostępnić swój wynalazek w 2023 roku. Prototyp działa tylko w Paryżu, ale, jak zapewnia twórca aplikacji, można go dość łatwo wdrożyć w innych dużych europejskich miastach. Zdaniem twórców aplikacja może ułatwić życie niewidomym. Popularne aplikacje do nawigacji, takie jak Mapy Google i Mapy Apple, nie zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach osób niedowidzących i mających trudności z ich obsługą za pomocą ekranu. "Jedną z bardziej frustrujących wad tych produktów jest mała precyzja. GPS w mieście w najlepszym wypadku zapewnia dokładność lokalizacji do 4-5 metrów. A w gorszych warunkach, czyli przez co najmniej 30 proc. czasu, to 10 lub więcej metrów. W praktyce oznacza to, że GPS informuje cię, że dotarłeś na przystanek autobusowy, a w rzeczywistości jesteś po drugiej stronie ulicy i wciąż musisz znaleźć sposób, aby się na ten przystanek dostać, nie mając nawet żadnej wskazówki, gdzie to dokładnie jest - tłumaczy Nathan Daix.

SonarVision radzi sobie z tym w ten sposób, że skanuje budynki za pomocą kamery telefonu i technologii AR, i porównuje je z bazą danych zeskanowanych budynków firmy Apple dla danego miasta. "Pozwala to lokalizować użytkownika z dokładnością od 20 cm do metra" - mówi Nathan Daix, i dodaje, że to już pozwala aplikacji precyzyjnie prowadzić użytkownika na skrzyżowaniach i chodnikach, unikając, tam gdzie to możliwe, schodów i innych przeszkód.

Aby korzystać z SonarVision użytkownik potrzebuje tylko zestawu słuchawkowego i iPhone'a z kamerą skierowaną w stronę drogi, choć w przyszłości kamera, dla większej wygody, mogłaby być zamontowana w okularach AR. System już teraz precyzyjnie wykrywa przeszkody, i to nie tylko na ziemi, lecz także na poziomie tułowia i głowy człowieka. Na razie jednak tylko te, które są uwzględnione w oprogramowaniu, a nie w czasie rzeczywistym. Dlatego aplikacja może być traktowana tylko jako dodatek do białej laski lub na przykład psa przewodnika.

Jest już technologia, która mogłaby sobie poradzić także z tym - LiDAR, czyli detekcja za pomocą wiązki światła, mogłaby niemal zastąpić oczy osobom niedowidzącym. "Właściwie rozpoczęliśmy pracę z LiDARem na iPhonie 12 Pro i udało nam się opracować prototyp, który pozwala chodzić bez białej laski" - zdradza Nathan Daix. Na razie jednak jego startup nie będzie wykorzystywał LiDARu, bo smartfony w niego wyposażone są drogie, a SonarVision ma być jak najbardziej dostępny. "Dzisiaj najważniejszą funkcją, nad którą pracujemy, jest dokładne i niedrogie wytyczanie drogi. To jeden z największych problemów osób z wadami wzroku i nie został jeszcze rozwiązany - mówi Nathan Daix.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie