REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gawin: rekonstrukcja Starego Miasta w Warszawie ustanowiła światowy precedens

  • Autor: PAP
  • 07 maj 2018 11:12
Gawin: rekonstrukcja Starego Miasta w Warszawie ustanowiła światowy precedens
fot. pixabay.com

Rekonstrukcja Starego Miasta w Warszawie ustanowiła światowy precedens. Polskie doświadczenie i osiągnięcia miały wielki wpływ na kształtowanie poglądów na temat ochrony światowego dziedzictwa - powiedziała na Zamku Królewskim w Warszawie wiceminister kultury Magdalena Gawin.

REKLAMA

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa międzynarodowa konferencja poświęcona wyzwaniom stojącym przed rekonstrukcją światowego dziedzictwa ("The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction"). W dwudniowej debacie biorą udział przedstawiciele wszystkich regionów UNESCO.

"Spotykamy się dzisiaj w Warszawie - mieście, które zapisało się w wyjątkowy sposób na kartach historii. Chciałabym przypomnieć, że Warszawa jest miastem dwóch powstań - żydowskiego w 1943 r. (w getcie warszawskim - PAP) i polskiego w 1944 r. Niemcy w odwecie za Powstanie Warszawskie 1944 r. całkowicie zniszczyli Warszawę. To wydarzenie nie zniszczyło jednak ducha narodu polskiego" - podkreśliła Gawin.

Zwróciła uwagę, że "rekonstrukcja Starego Miasta w Warszawie ustanowiła światowy precedens - polskie doświadczenie i osiągnięcia w tej dziedzinie na przestrzeni lat miały wieli wpływ na kształtowanie poglądów na temat ochrony światowego dziedzictwa, na równi z koncepcją autentyczności i rekonstrukcji".

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski przypomniał, że Polska po II wojnie światowej była całkowicie zniszczona, a "każda decyzja - co odnosiło się też do kwestii restauracji i odbudowy zabytków - była akceptowana przez Moskwę".

"Pejzaż był straszliwy, (warszawska) starówka (…) - pełna kawiarenek, restauracji - została zniszczona w 90 procentach; ulice, place i budynki leżały w ruinach. Wydawało się, że sytuacja jest beznadziejna" - pokreślił Fałkowski.

Jak dodał, "celem nazistów było wykasowanie pamięci w przyszłych pokoleniach", a "po Powstaniu Warszawskim cała populacja została wyrzucona ze swoich domów". Przypomniał również, że bezpośrednio po wojnie komunistyczny rząd chciał przenieść stolicę do innego, mniej zniszczonego miasta, jednak spotkało się to z oporem społecznym.

Dyrektor Zamku Królewskiego zwrócił uwagę, że "Warszawa miała reputację miasta dumnego, niezwyciężonego i zbuntowanego". "Ta opinia została szybko potwierdzona po wojnie - ludzie +głosowali nogami+, żeby stolica pozostała w dotychczasowym miejscu. Tysiące zaczęły wracać do swoich miejsc (...), rząd zdecydował o pozostawieniu stolicy w Warszawie" - dodał Fałkowski.

Przypomniał również, że komuniści początkowo planowali otworzyć w zrujnowanym Zamku Królewskim m.in. hotel, a "symbol polskiej monarchii nie wchodził w grę"; w konsekwencji miejsce pozostawało puste przez wiele lat. "Temat powracał przez 25 lat, a komunistom nie udało się zniszczyć tkanki pamięci społecznej" - dodał.

Fałkowski ocenił, że sukces odbudowy i rekonstrukcji zabytków jest uzależniony w dużej mierze od "woli i determinacji społeczeństwa oraz jego przywiązania do historycznych miejsc". Jak podkreślił, jego zdaniem istnieją trzy komponenty, które stanowią o sukcesie w tej dziedzinie - "kompetencje, zaangażowanie i brak obaw w wyrażaniu emocji".

Dyrektor Departamentu Dziedzictwa i Dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO dr Mechtild Roessler powiedziała, że w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować konsekwencje czystek kulturowych, prowadzonych przez brutalnych ekstremistów dążących do zniszczenia światowego dziedzictwa. "Nasza odpowiedź musi wykraczać poza ochronę czy fizyczną rekonstrukcję budynków i miast. Tu chodzi o ochronę tego, kim jesteśmy i w co wierzymy - edukację i wiedzę, badania naukowe i wolność wypowiedzi" - podkreśliła.

W poniedziałek w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie uczestnicy konferencji będą omawiać m.in. temat rekonstrukcji historycznego centrum Warszawy, współczesne uwarunkowania rekonstrukcji w świetle teorii konserwatorskiej, rolę dziedzictwa dokumentalnego w rekonstrukcji, zmianę doktryny rekonstrukcji w obiektach światowego dziedzictwa oraz temat rekonstrukcji i odbudowy kultury i miast z punktu widzenia Banku Światowego.

W programie wtorkowego spotkania znalazły się zagadnienia dotyczące społeczności i praw kulturowych oraz wyzwań związanych z odbudową dziedzictwa miejskiego. Po zakończeniu paneli uczestnicy spotkania będą mogli zwiedzić Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Historyczne Centrum Warszawy - miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Konferencję zakończy przyjęcie Rekomendacji Warszawskiej.

Organizatorami konferencji są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy z: Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polskim Komitetem Narodowym ICOMOS, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Domem Spotkań z Historią i Centrum Interpretacji Zabytku.

Patronem medialnym konferencji jest m.in. Polska Agencja Prasowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie